Ako dôležitý je počas tehotenstva horčík?

Horčík ako minerálna látka vykonáva v našom organizme mnoho dôležitých úloh. Okrem svojej stabilizačnej funkcie pri tvorbe našich kostí reguluje energetický metabolizmus v našich bunkách a ako sa nedávno zistilo, zapája sa do aktivovania viac ako 600 enzýmov. Pri dobre nastavenej rovnováhe horčíka sme odolnejší a vyrovnanejší, pretože reguluje srdcovo-cievny systém a zaisťuje zdravý krvný tlak. Horčík je v neposlednom rade dôležitý pri kontrolovaní kontrakcií svalov a najmä pri ich následnom uvoľňovaní. Vďaka svojej relaxačnej funkcii je horčík dôležitý aj pre ženy, ktoré nie sú tehotné, pretože vyvážená hladina horčíka okrem iného prispieva k uvoľneniu kŕčov a k zmierneniu menštruačnej bolesti.

PREHĽAD TÉMY

Ako pôsobí horčík na naše svaly?

Na to, aby naše svaly fungovali normálne, potrebujú vyvážený pomer horčíka a vápnika. Vápnik je nevyhnutný pre svalové napätie a horčík je potrebný na uvoľnenie svalov. Ak sa koncentrácia vápnika v svale zvyšuje kvôli nedostatku horčíka, sval sa neuvoľňuje a dochádza ku kŕčom. Horčík uvoľňuje kŕče tým, že spôsobuje „nepriepustnosť“ bunkových membrán, takže sa rovnováha elektrolytov znova vracia na normálnu úroveň (t. j. koncentrácie vo vnútri bunky a mimo bunky sú opäť v rovnováhe). Vápnik ani ďalšie elektrolyty ako draslík a sodík nemôžu už ďalej prechádzať do svalov a nervových buniek. Tým sa znižuje excitovateľnosť svalov a pravdepodobnosť výskytu svalových kŕčov je menšia.

Aký vplyv má nedostatok horčíka na tehotenstvo?

Mnoho tehotných žien sa sťažuje na kŕče v lýtkach a neurčitú bolesť brucha, ktoré sa môžu vyskytnúť v dôsledku nedostatku horčíka. Medzi ďalšie príznaky nedostatku horčíka patria silné búšenie srdca (palpitácie) a vyčerpanosť. Hoci nie sú tieto príznaky dôvodom na znepokojenie, mali by ste počúvať signály svojho tela a prípadne absolvovať test na zistenie nedostatku horčíka. Pokiaľ nastane silný nedostatok horčíka v tehotenstve, stiahnutá maternica sa už nedokáže uvoľniť. Kŕče môžu následne spustiť predčasné kontrakcie, čo môže v závažných prípadoch viesť k predčasnému pôrodu. Pri nedostatku horčíka sa stráca jeho vyrovnávajúci účinok na srdcovo-cievny systém a zvyšuje sa riziko vysokého krvného tlaku v tehotenstve. Okrem toho sa predpokladá, že nedostatok horčíka zodpovedá za nástup preeklampsie a zhoršenie nevoľnosti v tehotenstve.

Po vyrovnaní nedostatku horčíka dochádza k okamžitej úľave od symptómov, pričom nedochádza k žiadnemu trvalému poškodeniu. Takže vyvážená hladina horčíka je nevyhnutná pre blaho matky aj dieťaťa.

Koľko horčíka by ste mali užívať počas tehotenstva a dojčenia?

Nemecká spoločnosť pre výživu odporúča denný príjem horčíka pre tehotné ženy v dávke 310 mg (t. j. mierne nad odporúčané množstvo pre ženy staršie ako 25 rokov, ktoré nie sú tehotné). Jedným z dôvodov je to, že v dôsledku hormonálnych zmien počas tehotenstva sa močom vylučuje viac horčíka. Okrem toho horčík zohráva úlohu pri delení a raste buniek embrya. V posledných štádiách tehotenstva sa musí horčík dodávať nenarodenému dieťaťu. V posledných troch mesiacoch tehotenstva embryo uskladní až 7 mg horčíka do rastúcich kostí a svalov.

Dojčiace ženy majú znova vyššiu potrebu horčíka – 390 mg, pretože cez mlieko, ktoré obsahuje v priemere 3 mg horčíka na 100 ml, odovzdávajú svojim deťom veľké množstvo horčíka. Novorodenec ho naliehavo potrebuje na zásobovanie biofaktorom.

Ako dlho musíte počas tehotenstva užívať horčík?

Aby ste zabránili riziku nedostatku horčíka, mali by ste dosiahnuť odporúčanú úroveň horčíka už pri počatí. Mnoho lekárov odporúča užívanie horčíka počas celého tehotenstva až do ukončenia dojčenia. Takýmto spôsobom isto zostane počas dôležitých prvých mesiacov hladina horčíka u matky aj dieťaťa v rovnováhe.

Ktoré potraviny obsahujú horčík?

Najväčšie množstvo horčíka sa nachádza v orechoch a semienkach – na prvých priečkach sú slnečnicové semienka (420 mg horčíka na 100 g) a ľanové semienka (350 mg horčíka na 100 g). Aj pšeničné klíčky a ovos obsahujú značné množstvá horčíka. Jedna porcia pestrého müsli denne – možno s dvoma pridanými plátkami banánov (45 mg horčíka na 100 g banánov) – sa postará o väčšinu dennej dávky horčíka, najmä ak vypijete jeden alebo dva poháre minerálky s vyšším obsahom horčíka. Napriek tomu každá tretia žena nedosahuje odporúčané hodnoty, pretože naše telo nedokáže využiť horčík prijatý z potravín rastlinného pôvodu. Dôvodom je to, že fytáty, ktoré sa bežne nachádzajú v potravinách rastlinného pôvodu, viažu horčík prijatý stravou a väčšinu z neho vymočíme.

Vedľajšie účinky horčíka počas tehotenstva

Väčšina zdravých ľudí vylučuje nadbytok horčíka v krvi cez obličky a do moču. Ak naraz prijmete veľké množstvo horčíka, jedna časť dávky prejde črevom nepozmenená a vylúči sa stolicou – pretože pri zvyšujúcom príjme sa menej vstrebáva. To môže dokonca viesť k vedľajšiemu účinku, konkrétne k tomu, že v dôsledku mierneho preháňacieho účinku horčíka sa zmierňuje zápcha, ktorá je v tehotenstve častá.

Tomuto účinku možno ľahko predísť užívaním malých dávok horčíka počas celého dňa. Môžete napríklad rozpustiť šumivý granulát v 500 až 750 ml vody a popíjať ho v priebehu celého dňa. Prípadne môžete po konzultácii so svojím lekárom počas celého dňa užívať vhodné lieky alebo výživové doplnky, ktoré neobsahujú príliš veľké dávky.