Každý už vie, že vápnik je jedným z najdôležitejších stavebných prvkov našich kostí a zubov. Napriek tomu sa naše kosti skladajú z mnohých iných zložiek ako z vápnika. Veľmi dôležitou je s magnézium (horčík), ktorého majú ľudia často nedostatok. Na to, aby sa vápnik mohol dostať do kostí, je nevyhnutný predovšetkým vitamín D.
Vitamín D a s magnézium (horčík) chránia kosti pred osteoporózou
![[Preložiť do slovenčiny:] [Preložiť do slovenčiny:]](/fileadmin/_processed_/e/c/csm_milk_4170897747.jpg)
Obe dôležité látky zabezpečujú vstrebávanie vápnika z potravy a jeho zabudovanie do kostí - ak chýbajú, náš pohybový aparát trpí. Pre optimálne využitie vápnika a zdravé kosti by sa mal cielený príjem vápnika vždy kombinovať s magnézium (horčík) a vitamínom D. Strava bohatá na vitamín D a s magnézium (horčík) pomáha vyrovnať nedostatočný prísun týchto dôležitých živín. Užívanie liekov bohatých na vitamín D so zodpovedajúcou indikáciou tiež pomáha predchádzať osteoporóze alebo ju zmierňovať.
Čo je osteoporóza?
Osteoporóza alebo úbytok kostnej hmoty je ochorenie, pri ktorom sa znižuje hustota kostí a kosti sa stávajú náchylnými na zlomeniny. Vzniká vtedy, keď sa pomer medzi tvorbou a resorpciou kostí zmení v prospech resorpcie, napríklad keď sa tvorba kostí spomalí a prevláda resorpcia kostí. Oba procesy sú súčasťou normálnej kostnej remodelácie, pri ktorej sa staré kostné tkanivo neustále odbúrava a obnovuje - každých sedem až desať rokov sa obnovuje celá kostra človeka. Hormóny estrogén a androgén chránia kosti pred zvýšeným odumieraním tkaniva. V období menopauzy však hladina estrogénu u žien klesá - staršie ženy sú tak na rozdiel od mužov v rovnakom veku obzvlášť náchylné na osteoporózu. Táto primárna osteoporóza predstavuje približne 95 % všetkých prípadov. Sekundárna osteoporóza, ktorá vzniká v dôsledku iných ochorení, postihuje najmä ľudí s cukrovkou, ale aj pacientov, ktorí dlhodobo užívajú lieky obsahujúce kortizón alebo trpia hypertyreózou.
Osteoporózou sú zvyčajne postihnuté najmä telá stavcov a krčok stehennej kosti, pretože sú pomerne krehké a musia znášať pomerne veľkú hmotnosť. Zvýšenou náchylnosťou na zlomeniny sú však postihnuté aj ostatné kosti kostry.
Nedostatok s magnézium (horčík) a vitamínu D môže zhoršiť osteoporózu
Ak je nedostatok dvoch biofaktorov vitamínu D a s magnézium (horčík), ktoré sú dôležité pre tvorbu kostí, môže sa zhoršiť postup osteoporózy. Podľa najnovších zistení má s magnézium (horčík) pri tvorbe kostí aj stabilizačnú funkciu. Ak stabilizačný s magnézium (horčík) pri tvorbe kostí chýba, znižuje sa tým aj hustota kostí. Podľa definície je osteoporóza charakterizovaná nedostatkom vápnika v kostiach - nie však nevyhnutne vo zvyšku tela. Vápnik sa uvoľňuje z kostry počas resorpcie kostí a dostáva sa tak do krvného obehu. Cielená strava bohatá na s magnézium (horčík) a vitamín D môže pomôcť vrátiť vápnik tam, kam patrí. Pravidelné cvičenie tiež pomáha posilňovať kosti tým, že podporuje ich tvorbu. Cvičenie tiež posilňuje svaly. Ochabnuté a slabnúce svaly majú tiež negatívny vplyv na kostnú hmotu. Aj pravidelné prechádzky, tanec alebo trochu gymnastiky môžu pomôcť udržať hustotu kostí - a sú aj zábavné!

Aký význam má vitamín D pre náš Štruktúra kostí?
Vitamín D je dôležitým faktorom pre náš organizmus. Je to napríklad nevyhnutný biofaktor pre správne fungovanie nášho imunitného systému. Ďalšou hlavnou úlohou vitamínu D je regulácia vápnika v našom tele. Odtiaľ pochádza jeho vedecký názov: „cholekalciferol“. Riadi vstrebávanie a využitie vápnika z potravy. Ak je vitamínu D príliš málo, cez steny čriev sa do krvného obehu nedostane dostatok vápnika a jeho hladina klesá - bez ohľadu na množstvo vápnika dodaného potravou. Hoci sa vápnik môže pri vysokých dávkach dostať do krvi aj pasívne, t. j. bez pomoci vitamínu D, deje sa tak len v oveľa menšej miere. To môže byť kritické najmä pre dojčatá a malé deti, ktoré musia do svojich rastúcich kostí zabudovať veľké množstvo vápnika - preto sa im často podáva vitamín D ako prevencia proti rachitíde. Pri tomto ochorení, známom aj ako „mäknutie kostí“, chýba v kostiach dôležitý vápnik, čo vedie k zhoršenej mineralizácii kostí a skráteným a krivým končatinám. Nedostatok vitamínu D však môže zhoršiť aj ochorenia súvisiace s vekom, ako je osteoporóza.
Zdravý dospelý Stredoeurópan môže pokryť svoju potrebu vitamínu D každodennými prechádzkami na slnku v trvaní približne 20 až 30 minút.
Čo je to vitamín D a ako sa tvorí?
Vitamín D je jedným z mála vitamínov, ktoré si človek môže sám vytvoriť. Preto označenie „vitamín“ nie je úplne presné - v skutočnosti ide o prohormón. Z dôvodov histórie výskumu sa však termín „vitamín D“ zachováva. Vitamín D3 vzniká z dehydrocholesterolu pod vplyvom slnečného žiarenia, presnejšie UV-B žiarenia v koži. Spolu s krvou putuje do pečene, kde sa mení na svoju zásobnú formu.
Zdravý dospelý Stredoeurópan môže pokryť svoju potrebu vitamínu D každodennou prechádzkou na slnku v trvaní približne 20 až 30 minút. Po približne 30 minútach počas pekného letného dňa sa vytvorí približne 250 mikrogramov vitamínu D. Telo ho potom prestane syntetizovať, takže predávkovanie v dôsledku nadmerného slnečného žiarenia je prakticky nemožné. Vitamín D, ktorý nie je potrebný, sa môže uložiť do tukového tkaniva a vyvolať a aktivovať v zimných mesiacoch, keď nám slnko už neposiela dostatok UV-B žiarenia na tvorbu nového vitamínu D. Preto je dôležité, aby sme sa v lete dostatočne opaľovali, aby sme si zabezpečili dostatočný prísun vitamínu D.
Tvorba vitamínu D pomocou slnka - jednoduché?
Predpokladom vlastnej tvorby vitamínu D v tele je, že holá pokožka je vystavená slnku v dostatočnom množstve, aby sa mohla uskutočniť jeho syntéza. Dlhé oblečenie a opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom môžu brániť tvorbe vitamínu D, pretože blokujú UV-B žiarenie z kože. Takže používať menej opaľovacieho krému? Skutočná dilema v čase, keď sa oprávnene zvyšuje varovanie pred rizikom rakoviny kože.
Najmä v zimných mesiacoch sa však môže ľahko stať, že sa vám nedostane dostatok „slnka“ na pokrytie potreby vitamínu D3 - v strednej Európe je uhol dopadu slnečných lúčov v zime príliš malý na to, aby sa k nám dostalo potrebné UV-B žiarenie. Severne od 42. rovnobežky - teda zhruba vo výške Barcelony - je to obdobie od novembra do februára. Severne od 52. rovnobežky - tiež severne od Berlína alebo Hannoveru - je to dokonca od októbra do marca. Ľudia s tmavšou farbou pleti majú vo všeobecnosti väčšie problémy s tvorbou dostatočného množstva vitamínu D3 ako ľudia so svetlou pleťou. Čím tmavšia je farba pleti, tým pomalšia je tvorba vitamínu D. Na druhej strane je tmavá pokožka lepšie chránená pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia. Môžete sa preto opaľovať o niečo dlhšie bez rizika spálenia. Ako vždy, riešenie tejto dilemy leží uprostred: slnko na holej pokožke je v poriadku - ak však plánujete stráviť vonku niekoľko hodín, bez opaľovacieho krému sa nezaobíďte. V závislosti od typu vašej pokožky sa nevystavujte slnku príliš dlho bez ochrany.

Vitamín D v liekoch
Našťastie sa vitamín D3 môže vstrebávať - aj keď v obmedzenej miere - prostredníctvom potravy, napr.
- olej z treščej pečene,
- tučné ryby,
- morské plody,
- vajcia a
- mliečnych výrobkov.
Potreba vitamínu D sa zvyšuje najmä u starších ľudí v dôsledku zvýšeného rizika osteoporózy - často sú menej pohybliví, čo môže výrazne znížiť množstvo času stráveného na „čerstvom vzduchu“, a s vekom sa výrazne znižuje aj vlastná produkcia v koži. Starší ľudia tiež ťažšie pokrývajú svoje potreby vitamínu D alebo dokonca kompenzujú jeho nadbytok v dôsledku stravy. Proti nedostatku vitamínu D sa môže odporúčať cielené dopĺňanie vitamínu D, najmä v zimných mesiacoch, keď je málo slnečného svetla.
Akú úlohu zohráva horčík v našich nohách?
S magnézium (horčík) je známy najmä vďaka svojej funkcii vo svaloch. Všetky naše svaly potrebujú s magnézium (horčík), aby sa mohli po napätí opäť uvoľniť. Nedostatok s magnézium (horčík) sa preto rýchlo prejaví nočnými kŕčmi v lýtkach a srdcovou arytmiou - pretože srdce je tiež „len“ sval. Vďaka svojmu protikŕčovému účinku zohráva dôležitú úlohu aj v ženskom zdraví. S magnézium (horčík) sa môže v našom tele ukladať - na rozdiel od vitamínu D však nie do tukových zásob, ale do kostí a zubov. Približne 60 % z 25 gramov s magnézium (horčík), ktorý máme v tele, je preto viazaných v našich kostiach a zuboch. V krvnom sére je viazané len približne 1 % celkového množstva s magnézium (horčík). Zvyšný s magnézium (horčík)sa distribuuje do svalov a mäkkých tkanív, kde sa viaže napríklad na ATP (adenozíntrifosfát, palivo našich buniek), aby mohol plniť svoju úlohu. V kostiach uložený s magnézium (horčík) však tiež nezaháľa, ale prispieva k stabilizácii kostí a pomáha pri ich raste a mineralizácii. Ak chýba, dôležité funkcie už nemôže plniť a ochorenia, ako je napríklad osteoporóza, sa môžu zhoršiť. Oba minerály sú preto pre kostné bunky dôležité. Vápnik a s magnézium (horčík) by preto mali byť telu dostupné v dostatočnom množstve v každodennej strave aj prostredníctvom nápojov, ako je napríklad minerálna voda. Ak je už preukázaný nedostatok, mal by sa liečiť liekmi s príslušnou indikáciou. V neposlednom rade hrá s magnézium (horčík) dôležitú úlohu aj pri aktivácii vitamínu D. Vitamín D, presnejšie kalcitriol, zase reguluje vstrebávanie vápnika a s magnézium (horčík) v tenkom čreve. Oba biofaktory majú teda priamy a rozhodujúci vplyv na ich vstrebávanie z potravy.
Vápnik a s magnézium (horčík) by mali byť telu dostupné v dostatočnej forme s každodennou stravou aj prostredníctvom nápojov, ako je napríklad minerálna voda.
Koľko s magnézium (horčík) potrebujú naše kosti?
Keďže priemerná strava v západnej Európe obsahuje pomerne málo s magnézium (horčík), mierny nedostatok s magnézium (horčík) je pomerne častý. Mnohé ďalšie faktory v našom každodennom živote prispievajú k tomu, že spotrebujeme viac s magnézium (horčík) alebo ho vylúčime viac ako zvyčajne.
Napríklad počas športu sa s magnézium (horčík) spotrebúva kvôli zvýšenej funkcii svalov a vylučuje sa aj potom. Zvýšené vylučovanie s magnézium (horčík) majú aj ľudia s chronickými ochoreniami, ako je cukrovka. Zdraví ľudia by mali podľa odporúčaní Nemeckej spoločnosti pre výživu denne prijať 300 mg až 400 mg s magnézium (horčík) v závislosti od veku a pohlavia. Ak patríte do rizikovej skupiny alebo máte vyššiu spotrebu v dôsledku užívania liekov, mali by ste po konzultácii s lekárom prijímať viac s magnézium (horčík), aby ste predišli jeho nedostatku.
Tieto potraviny obsahujú horčík
s magnézium (horčík) sa okrem iného nachádza v obilninách, orechoch, semenách, sóji a kakau. Príklady
- Quinoa,
- amarant,
- tekvicové a slnečnicové semená,
- sezamové semienka,
- mandle,
- horká čokoláda,
- tofu
- morské riasy a
- niektoré minerálne vody.
Pri kúpe minerálnej vody preto venujte pozornosť nielen obsahu vápnika, ale aj obsahu s magnézium (horčík) v litri, aby ste mohli prijímať s magnézium (horčík) jednoduchým spôsobom.
Prevencia osteoporózy pozostáva nielen z vápnika
Keď ide o osteoporózu, nemyslite len na svoje kosti a potrebný vápnik - zložité procesy v našom tele potrebujú na správne fungovanie viac. Iba spolu s vyváženým pomerom s magnézium (horčík) a vitamínu D sa môže uskutočniť účinná prevencia osteoporózy a vápnik sa dostane tam, kde je pre nás najviac prospešný. Vždy sa však nezabudnite poradiť o preventívnych opatreniach s lekárom, pretože aj tieto opatrenia by mali byť individuálne prispôsobené každému prípadu.
Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Informácie uvedené na stránke www.woerwagpharma.sk o osobnom zdraví slúžia len pre vašu informáciu a v žiadnom prípade nenahrádzajú osobnú konzultáciu, vyšetrenie alebo diagnostiku u registrovaného lekára. Obsah uvedený na www.woerwagpharma.sk sa nemôže a nesmie používať na nezávislé stanovenie diagnózy a/alebo samoliečbu. Vezmite, prosím, na vedomie aj vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti a naše informácie o právach k obrázkom.