V modernom pracovnom prostredí sme neustále pod stresom - máme nabitý program a zároveň musíme byť neustále online a k dispozícii, žonglovať s deťmi, partnerom a prácou - a ak sa objaví kríza, môže toho byť rýchlo priveľa. Stres nám napína nervy a spôsobuje zlú náladu. Je čas vziať si niekoľko dní voľna alebo je to všetko spôsobené nedostatkom vitamínu B12?
Vitamín B12 - silné nervy v každodennom strese
![[Preložiť do slovenčiny:] [Preložiť do slovenčiny:]](/fileadmin/_processed_/2/c/csm_stickynotes02_ba300a5733.jpg)
Na tejto stránke
Psychologické príznaky nedostatku vitamínu B12 sú často nešpecifické, a preto ich mnoho ľudí ignoruje: Cítite sa trochu zmätení, máte problémy so zapamätaním si vecí, máte zlú náladu až depresiu a bývate nervózni. Viac informácií nájdete tu: Vitamín B12 pomáha chrániť vaše nervy tým, že podporuje normálne fungovanie nervového systému.
Pri strese potrebujeme viac vitamínu B12 ako zvyčajne
Ktorý má stresovú záťaž alebo sa nachádza v ťažkej kríze, potrebuje viac vitamínu B12 ako ostatní. Patria sem vysoké psychické alebo fyzické nároky, ako sú dôležité skúšky alebo náročné testy. So zvýšenou hladinou stresu sa spájajú aj životné situácie, ktoré sú pre myseľ a dušu veľmi stresujúce a vyvolávajú silné, dlhotrvajúce negatívne emócie - napríklad neúspech pri dôležitej skúške, intenzívne zlomené srdce alebo starosti a smútok za milovanou osobou.
Existuje niekoľko dôvodov, prečo máme v takýchto extrémnych emocionálnych situáciách zvýšenú spotrebu vitamínu B12. Po prvé, vstrebávanie a využitie biofaktorov, ako je vitamín B12, je zhoršené, pretože naše telo horšie zásobuje tráviace orgány a nepriaznivo sa mení zloženie našej žalúdočnej kyseliny. Na druhej strane sa veľa vitamínu B12 spotrebuje na produkciu neurotransmiterov a hormónov v dôsledku našich neustále sa točiacich myšlienok a silných emócií. Najmä produkciu hormónov, ako sú serotonín, adrenalín a noradrenalín, výrazne zvyšuje spotreba vitamínu B12. Neobvykle vysoká spotreba vitamínu B12 môže viesť k nedostatku vitamínu B12 - a začína sa začarovaný kruh.

Nedostatok vitamínu B12 zanecháva vaše nervy v napätí - doslova
Podobne ako elektrické káble, aj naše nervové dráhy sú obklopené ochrannými obalmi. Veľmi podobné izolácii káblov sú tzv. myelínové obaly, ktoré zabezpečujú správny prenos nervových prúdov. Ak je prísun vitamínu B12 nedostatočný, tvorba nových nervových obalov sa zastaví. Odumierajú a naše nervy sú obnažené - čo vedie k nesprávnym prenosom a poruchám. To ovplyvňuje aj nervové dráhy v mieche a mozgu.
Keďže vitamín B12 je zodpovedný aj za tvorbu hormónov a neurotransmiterov, bez ktorých by naša psychika bola úplne mimo rovnováhy, nedostatočný prísun môže viesť k prvým príznakom porúch. Na druhej strane preukázaný nedostatok vedie k ďalekosiahlym, nešpecifickým následkom, ako sú problémy s pamäťou, poruchy koncentrácie a depresívne nálady. Nie je teda divu, že vaša nálada je v útlme, pretože sa už necítite schopní zvládať každodenný stres. Ak vážna nerovnováha pretrváva dlhší čas, môže mať drastické následky vrátane demencie, ťažkej depresie a fyzického ochrnutia. Tu sa dozviete, ako sa dá diagnostikovať nedostatok vitamínu B12 alebo dokonca jeho zjavný nedostatok.

Vitamín B12 má tento účinok na namáhané nervy
Vitamín B, najmä vitamín B12, je spoľahlivou „nervovou potravou“. Zabezpečuje normálnu funkciu nervov a podieľa sa na raste nervov a regenerácii namáhaných nervov. Podporuje aj energetický metabolizmus, takže pri vyrovnanej hladine vitamínu B12 sa cítime menej ochabnutí a unavení. Lekárska štúdia austrálskej Swinburne University of Technology v Melbourne ukázala, že ľudia, ktorí niekoľko týždňov užívali rôzne vitamíny skupiny B (vrátane vitamínu B12), sa o 20 % lepšie vyrovnávali s každodenným stresom a starosťami ako testovacia skupina.
Ak máte dostatočný prísun vitamínu B12, ľahšie zvládate každodenný stres a menej zaťažujete nervy. Stres sa okamžite nestáva preťažením - nedostatočná zásoba sa okamžite nestáva nedostatkom. Ak sa však už zistil nedostatok a objavili sa príznaky nedostatku, cielená liečba vitamínom B12 po konzultácii s lekárom môže príznaky rýchlo zmierniť. Poškodenie nervov sa tiež môže časom zlepšiť, ak ešte nie je príliš pokročilé. Vzhľadom na niekedy drastické následky nedostatku vitamínu B12 by sa malo rozhodne predchádzať aj miernemu nedostatku.
Takto vysoká je potreba vitamínu B12
Denný príjem 3 µg vitamínu B12 sa odporúča pre zdravých dospelých bez ohľadu na vek a pohlavie. Pri normálnej vyváženej strave je nedostatok vitamínu B12 u zdravých dospelých pomerne zriedkavý. Dlhodobý stres však môže viesť k nedostatočnému prísunu, pretože prísun z bežnej stravy už nie je dostatočný. V takom prípade sa odporúča suplementácia vitamínom B12, aby sa predišlo jeho nedostatku. Ak máte preukázaný nedostatok vitamínu B12, poraďte sa so svojím lekárom a prediskutujte s ním konkrétne možnosti farmakoterapie. Tehotné a dojčiace ženy majú tiež zvýšenú potrebu vitamínu B12 - mali by prijímať 3,5 - 4 µg vitamínu B12 denne. Na začiatku tehotenstva často dostanú od svojho gynekológa celý rad výživových pokynov, ktoré upozorňujú na zvýšenú potrebu všetkých možných biofaktorov v tomto špeciálnom období.
S nedostatkom vitamínu B12 musia pomerne často bojovať starší, vystresovaní, tehotní, dojčiaci, vegáni alebo vegetariáni.
Jednoducho pokryť potrebu vitamínu B12 - tieto skupiny to majú ťažké
Keďže vitamín B12 sa nachádza najmä v živočíšnych potravinách, ako je mäso, pečeň, vajcia a ryby, vegáni a vegetariáni, ktorí sa týmto potravinám vyhýbajú, sú obzvlášť ohrození nedostatkom vitamínu B12. Tento typ stravovania však často zahŕňa väčšiu informovanosť o potravinách a ich zložkách - v skutočnosti len málo vegánov trpí nedostatkom vitamínu B12, pretože prijímajú osobitné preventívne opatrenia.
Starší ľudia, najmä seniori žijúci v domove dôchodcov, však trpia nedostatkom vitamínu B12 relatívne častejšie. Títo ľudia majú zvyčajne obmedzený jedálniček a slabú chuť do jedla. Ochorenia tráviaceho traktu vedú k zhoršenej schopnosti vstrebávania biofaktorov, ako je vitamín B12, rovnako ako dlhodobé užívanie niektorých liekov, napríklad metformínu pri cukrovke 2. typu. Ak sa u nich vyskytnú poruchy pamäti, neistá chôdza a zmätenosť, málokedy sa najskôr uvažuje o nedostatku vitamínu B12 alebo dokonca o jeho deficite.
Cielená prevencia nedostatku vitamínu B12 v stresových situáciách
Ak je zvýšená potreba v dôsledku konkrétnej životnej situácie a už sa objavili prvé príznaky nedostatku, môžete zvážiť prípadný doplnok. Ak sú však už badateľné prvé príznaky nedostatku, mali by ste po konzultácii so svojím všeobecným lekárom doplniť vitamín B12 vhodným liekom. Ten môže diagnostikovať, či ide o nedostatok, a odporučiť prípadné doplnenie vitamínu. Spočiatku sa môžu používať veľmi vysoké perorálne dávky (1000 µg) vitamínu B12, ktoré umožňujú, aby vitamín vďaka koncentračnému gradientu difundoval cez črevnú stenu - tým sa jemne vyrovnáva hladina vitamínu B12 a dopĺňajú sa vlastné zásoby v tele. Nevstrebaný vitamín B12 sa vylučuje prirodzene bez komplikácií - predávkovanie je sotva možné. Jediným známym vedľajším účinkom je zriedkavá forma akné pri injekčnom podaní vitamínu priamo do svalu.
Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Informácie uvedené na stránke www.woerwagpharma.sk o osobnom zdraví slúžia len pre vašu informáciu a v žiadnom prípade nenahrádzajú osobnú konzultáciu, vyšetrenie alebo diagnostiku u licencovaného lekára. Obsah uvedený na www.woerwagpharma.sk sa nemôže a nesmie používať na nezávislé stanovenie diagnózy a/alebo samoliečbu. Vezmite, prosím, na vedomie aj vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti a naše informácie o právach na obrázky.