Nervový systém

Vitamín B12 - dôležitá ochrana pre silné nervy

Čas čítania 9 minút
Zdieľať
[Preložiť do slovenčiny:]

Vitamín B12 je jedným z ôsmich vitamínov skupiny B a jediným vitamínom, ktorý si telo dokáže špeciálne uložiť. Naša pečeň skladuje veľké množstvá tohto vitamínu, ktoré môžu vydržať mesiace až roky, aby sa v prípade potreby uvoľnili späť do krvi.

Zásoby ostatných vitamínov skupiny B sa však vyčerpávajú rýchlejšie. V porovnaní s vitamínom B12 zostávajú v našom tele kratší čas, kým sa nevyužijú alebo nevylúčia. Preto sa nedostatočné zásoby vitamínu B12 alebo zhoršená schopnosť vstrebávania v tráviacom trakte prejavia až s oneskorením. Vitamín B12, známy aj ako kobalamín, má v našom metabolizme rôzne funkcie. Pomáha udržiavať nízku hladinu homocysteínu, a tým chráni cievy a srdce. Podieľa sa na delení buniek a krvotvorbe a je nevyhnutný pre normálnu funkciu nervov.

Vitamín B12 sa podieľa na tvorbe dôležitých posolových látok, ako sú neurotransmitery a hormóny, ktoré riadia činnosť nášho mozgu, a tým aj naše vnímanie, náladu a psychiku.

Ako vitamín B12 prispieva k funkcii nervového systému

Vďaka svojej funkcii pri tvorbe buniek a metabolizme lipidov zohráva vitamín B12 zásadnú úlohu v nervovom systéme. Zohráva rozhodujúcu úlohu pri regenerácii a tvorbe nových obalov nervových vlákien. Tieto obaly, známe aj ako myelínové pošvy, chránia nervy pred stratou náboja a zabezpečujú správny a rýchly prenos nervových prúdov, t. j. informácií, ktoré sa majú odovzdávať ďalej.

Táto „izolácia“ našich nervov je dôležitá nielen v nervoch zodpovedných za hmat a motoriku, ale je nevyhnutná aj v našom centrálnom nervovom systéme, t. j. v mozgu a mieche. Vitamín B12 sa podieľa aj na tvorbe dôležitých posolových látok, ako sú neurotransmitery a hormóny, ktoré riadia činnosť nášho mozgu, a tým aj naše vnímanie, náladu a psychiku.

beach.jpg
Kto je ohrozený nedostatkom vitamínu B12? Príčiny nedostatku vitamínu B12
  • Dojčatá a deti
  • Starší ľudia
  • Tehotné a dojčiace ženy
  • Fajčiari a fajčiari
  • Ľudia, ktorí dodržiavajú vegánsku stravu
  • Ľudia s chronickými ochoreniami a ochoreniami tráviaceho traktu

Bábätká a deti majú kvôli svojmu rastu veľkú potrebu vitamínu B12 a sú závislé od starostlivých rodičov, pokiaľ ide o dostatočný prísun vitamínu B12. Nedostatkom vitamínu B12 trpia najmä starší občania a vegáni. Zatiaľ čo u tých druhých hrozí riziko, že v strave prijímajú príliš málo vitamínu B12 z dôvodu, že nekonzumujú potraviny živočíšneho pôvodu, starší ľudia často trpia jednak zhoršeným vstrebávaním dôležitého vitamínu B, jednak tu zohrávajú úlohu aj obmedzenia v stravovaní. Fajčiari a ľudia s chronickými ochoreniami, ako je cukrovka, obličková nedostatočnosť alebo demencia, tiež trpia zhoršeným vstrebávaním vitamínu B12 - často v dôsledku vedľajších účinkov liekov a liečiv užívaných dlhé roky - a sú ohrození jeho nedostatkom. Ľudia, ktorí trpia zápalom žalúdočnej sliznice alebo inými ochoreniami tráviaceho traktu, nie sú schopní produkovať dôležité endogénne látky na vstrebávanie vitamínu, čo znamená, že časť dodaného vitamínu B12 sa vylúči nevyužitá.

Najmä s pribúdajúcim vekom sa niekoľko takýchto faktorov zhoduje a riziko nedostatku vitamínu B12 sa zvyšuje. Zatiaľ čo nedostatkom vitamínu B12 trpí len približne 2 až 5 % mladých Európanov, u 10 až 30 % ľudí starších ako 65 rokov môže byť diagnostikovaný nedostatok vitamínu B12. Ak žijú v domove dôchodcov, tento podiel sa zvyšuje na približne 40 percent. Bez ohľadu na príčinu, ak sa nedostatok vitamínu B12 rozpozná príliš neskoro, hrozí nenapraviteľné poškodenie nervov.

worries.jpg
Aké sú neurologické príznaky nedostatku vitamínu B12?

Prvými príznakmi nedostatku vitamínu B12 sú zvyčajne nešpecifická únava a slabá výkonnosť, ako aj nestabilita nôh. Zle fungujúce nervy v mieche často spočiatku spôsobujú nepríjemné pocity v dolných končatinách, ako je pálenie a necitlivosť nôh a pocit napätia, pripomínajúci manžetu v lýtkach. Keďže je ovplyvnený aj mozog, neurotransmitery a hormóny, nedostatok vitamínu B12 môže viesť aj k problémom so sústredením, zlej pamäti a depresii.

Nerozpoznaný nedostatok vitamínu B12 môže mať vážne následky

Ak nedostatok vitamínu B12 zostane dlho nerozpoznaný, môže viesť k závažným neurologickým a neuropsychiatrickým poruchám vrátane demencie a schizofrénie. Nedostatok vitamínu B12 môže vyvolať aj závažné fyzické obmedzenia vrátane paraplégie. Zodpovedá tu funikulárna myelóza, pri ktorej je miecha poškodená v dôsledku nedostatku nervových obalov. Ak sa nedostatok rozpozná dostatočne skoro, niektoré poškodenia sa dajú zvrátiť. Ak sú však následky nedostatku vitamínu B12 už príliš pokročilé, poškodenie nervov je nenapraviteľné. Nedostatok vitamínu B12 sa preto musí brať vážne a malo by sa mu predchádzať.

Takto môže byť diagnostikovaný vitamín nedostatok B12

Po vstrebaní potravou sa vitamín B12 dostáva do krvného obehu v rôznych fázach: najprv sa s potravou dostane do žalúdka, kde sa vytvorí tzv. vnútorný faktor, na ktorý sa vitamín B12 viaže. Spoločne sa môžu vstrebať v tenkom čreve a dostať sa do krvného obehu. Nezanedbateľná časť vitamínu môže difundovať cez črevné steny aj bez vnútorného faktora. Keď sa dostane do tela, je prítomný v aktívnej forme, ktorú môže telo využiť, a v neaktívnej forme. Len približne 20 % vitamínu B12 prítomného v krvi je aktívnych a označuje sa ako holotranskobalamín (skrátene holoTC). Keďže však krvný test zisťuje aj neaktívny vitamín B12 v krvi, môže byť pri diagnostike nedostatku vitamínu B12 zavádzajúci, t. j. môže maskovať jeho nedostatok. Ak existuje podozrenie z dôvodu príslušnosti k rizikovej skupine alebo dokonca z dôvodu výskytu rôznych príznakov nedostatku vitamínu B12, malo by sa preto vykonať dvojstupňové špecifické vyšetrenie krvi. Najskôr sa vyšetrí hladina holotranskobalamínu a v druhej fáze sa vyšetrí koncentrácia metabolických produktov vznikajúcich pri nedostatku, ako sú kyselina metylmalónová a homocysteín. Ak sú oba testy nepriaznivé, možno predpokladať nedostatok vitamínu B12, ktorý by sa mal čo najskôr odstrániť.

Rizikové osoby by mali predchádzať nedostatku vitamínu B12

Hoci je vitamín B12 pre náš organizmus veľmi dôležitý, potrebujeme ho len relatívne malé množstvo. Pre zdravých dospelých sa odporúča denná dávka 3 µg. Deti potrebujú o niečo menej vitamínu B12, tehotné ženy a dojčiace matky majú zvýšenú potrebu 3,5 až 4 µg denne.

Vitamín B12 je produkovaný mikroorganizmami a nachádza sa takmer výlučne v živočíšnych potravinách.

Vegáni a iní ľudia, ktorí sú vystavení riziku konzumácie príliš malého množstva vitamínu B12 v dôsledku nevyváženej stravy, môžu nedostatočnému prísunu vitamínu B12 pomerne ľahko predísť uvedomelým stravovaním a v prípade potreby cieleným príjmom vitamínu B12. Vitamín B12 je produkovaný mikroorganizmami a nachádza sa takmer výlučne v živočíšnych potravinách - najmä v pečeni, kde sa ukladá u zvierat aj u ľudí. Významné množstvo vitamínu však obsahujú aj mäso, ryby, vajcia, mlieko a mliečne výrobky. Vegánom sa odporúča, aby užívali doplnky stravy s obsahom B12 (ktoré sú zvyčajne vegánske) na kompenzáciu prípadného nedostatku. Na druhej strane, preukázaný nedostatok vitamínu B12 by sa mal liečiť vhodným liekom B12 po konzultácii s lekárom.

Nedostatok vitamínu B12 sa dá potlačiť aj vtedy, ak je narušená absorpčná schopnosť

Ak je však schopnosť vstrebávania vitamínu B12 narušená, je potrebné najprv identifikovať príčinu. Môže to byť nedostatočná tvorba vnútorného faktora v žalúdku alebo inhibícia vstrebávania v dôsledku vedľajšieho účinku liekov, ako je metformín, ktorý užívajú mnohí diabetici 2. typu. Pri dlhoročnom užívaní liekov je vstrebávanie vitamínov zvyčajne inhibované, ale nie úplne vylúčené, takže ako prvotné opatrenie sa môže použiť zvýšený príjem vitamínu B12.

Zvláštnu úlohu tu zohráva pasívny transport vitamínu B12 cez črevnú stenu. Ak sa do tráviaceho traktu dodá podstatne viac vitamínu B12, ako je prítomné v tele, časť prítomného vitamínu B12 difunduje cez črevnú bariéru sama od seba. Fyzikálny zákon koncentračného gradientu zabezpečuje, že difúzia sa znižuje, čím lepšie je zásobovanie vitamínom B12, aj keď príjem zostáva rovnaký. To znamená, že nedostatok vitamínu B12 sa dá postupne kompenzovať.

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Informácie uvedené na stránke www.woerwagpharma.sk o osobnom zdraví slúžia len na vašu informáciu a v žiadnom prípade nenahrádzajú osobnú konzultáciu, vyšetrenie alebo diagnostiku u registrovaného lekára. Obsah uvedený na www.woerwagpharma.sk sa nemôže a nesmie používať na nezávislé stanovenie diagnózy a/alebo samoliečbu. Vezmite, prosím, na vedomie aj vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti a naše informácie o právach k obrázkom.

Zdieľať
Sme tu, aby sme vám pomohli!
Kontakt