Pohybový aparát

Takto môžete chrániť svoje svaly pred nedostatkom s magnézia (horčíka)

Čas čítania 6 minút
Zdieľať
[Preložiť do slovenčiny:]

s magnézia (horčíka) má v našom tele na starosti množstvo dôležitých funkcií. V elektrárňach našich buniek, mitochondriách, sa podieľa na výrobe nevyhnutnej energie potrebnej pre všetky telesné procesy.

Magnézium

  • aktivuje približne 600 enzýmov v našom tele,
  • zabezpečuje ukladanie a uvoľňovanie hormónov, ako je inzulín,
  • podieľa sa na produkcii neurotransmiterov, ako je serotonín,
  • chráni náš srdcový sval pred stresom a
  • a spolu s vápnikom zabezpečuje normálnu funkciu svalov.
Akú funkciu má s magnézia (horčíka) v našich svaloch?

Vyvážená rovnováha s magnézia (horčíka) a vápnika je nevyhnutná pre zdravú funkciu svalov. Kým vápnik je zodpovedný za svalové napätie, s magnézia (horčíka) slúži na uvoľnenie svalov: kontroluje prenos vzruchov z nervov do svalov a zabezpečuje, aby sa zabránilo ďalšiemu prílevu vápnika, čím sa znižuje vzrušivosť nervov. To vedie k želanému uvoľneniu. Nemecká spoločnosť pre výživu odporúča pre zdravých dospelých dennú dávku 300 až 400 mg s magnézia (horčíka) v závislosti od veku a pohlavia. Pri nedostatku s magnézia (horčíka) dochádza k prebytku vápnika a sval sa už nedokáže správne uvoľniť - výsledkom sú bolestivé svalové kŕče.

Ak je s magnézia (horčíka) nedostatok, dochádza k prebytku vápnika a sval sa nemôže správne uvoľniť, čo vedie k bolestivým svalovým kŕčom.

Kŕče v lýtkach a pod.: príznaky nedostatku horčíka
  • Únava
  • Kŕče v lýtkach, prstoch na nohách a chodidlách
  • srdcová arytmia alebo búšenie srdca
  • Vysoký krvný tlak
  • Svalové zášklby v očiach alebo kútikoch úst

Aj mierny nedostatok s magnézia (horčíka) vedie k zníženiu produkcie energie v našich bunkových elektrárňach a môže prispieť k neurčitej únave a vyčerpaniu, ktoré nie vždy priamo súvisí s nedostatkom s magnézia (horčíka) . Zreteľnejším sa stáva vtedy, keď svaly začnú štrajkovať. Najmä počas spánku, keď klesá hladina s magnézia (horčíka), môže nedostatok s magnézia (horčíka) viesť ku kŕčom v lýtkach a kŕčom v prstoch na nohách a chodidlách.

S nedostatkom s magnézia (horčíka) môže súvisieť aj srdcová arytmia, búšenie srdca a vysoký krvný tlak - pretože srdce je v konečnom dôsledku „len“ sval, ktorý je závislý od regulovanej kontrakcie a relaxácie a normálnej koncentrácie elektrolytov. Ďalšími príznakmi nedostatku s magnézia (horčíka) sú drobné svalové zášklby v očiach a kútikoch úst. Podľa najnovších zistení môže byť pre osoby trpiace syndrómom nepokojných nôh prospešný doplnok stravy s magnézia (horčíka). U žien môže nedostatok s magnézia (horčíka) zvýšiť menštruačné bolesti a viesť k predčasnému pôrodu počas tehotenstva.

Kto je obzvlášť ohrozený nedostatkom horčíka?

K nedostatku horčíka môže dôjsť pri náhlom zvýšení potreby, ktorú už nie je možné kompenzovať bežnou stravou. Nedostatok horčíka hrozí najmä vtedy, ak

  • ste tehotná, dojčíte alebo používate hormonálnu antikoncepciu,
  • veľa športujete,
  • ste v strese,
  • ste už starší,
  • strácate viac vody (zvýšeným potením, močením, zvracaním alebo hnačkou),
  • trpia určitým ochorením, ako je cukrovka, HIV, rakovina alebo ochorenia pečene a pankreasu alebo
  • dlhodobo užívate určité lieky.

Medzi posledne menované patria diuretiká. Diuretiká spôsobujú, že s močom sa z tela vyplavuje viac horčíka. Pacienti podstupujúci chemoterapiu cytostatikami, ako je cisplatina, alebo užívajúci kortikoidy tiež vylučujú viac horčíka.

Nedostatok horčíka pri niektorých ochoreniach

Nedostatkom s magnézia (horčíka) trpia najmä diabetici 1. a 2. typu. Viac ako 60 % z nich trpí nedostatkom s magnézia (horčíka), pretože v dôsledku choroby a užívania liekov vyplavujú obličkami viac minerálov ako zdraví ľudia - a teda aj s magnézia (horčíka). V prípade ochorenia HIV, rakoviny a ochorení pečene a pankreasu dochádza k zníženiu vstrebávania s magnézia (horčíka).

Magnézium a antikoncepcia

Nedostatkom s magnézia (horčíka) môžu trpieť aj ženy, ktoré dlhodobo užívajú perorálnu antikoncepciu, t. j. antikoncepčné tabletky. Často sa im odporúča, aby neužívali s magnézia (horčíka) súčasne s tabletkami. Dôvodom je, že príliš vysoká dávka s magnézia (horčíka) sa opäť priamo vylučuje, čo môže viesť k hnačke. Ak je tableta v tom čase strávená len z polovice, nemôže v ten deň správne účinkovať. Ak sa však užije správna dávka s magnézia (horčíka), neexistuje riziko ovplyvnenia účinku tablety.

bike01.jpg
Na čo si majú športovci dávať pozor v prípade nedostatku horčíka?

Kto má veľa športu, ten si neporušuje len svoje svaly, ale aj veľa športuje. Tým sa skokovo zvyšuje potreba s magnézia (horčíka). Nedostatkom s magnézia (horčíka) môžu trpieť najmä vytrvalostní športovci, ktorí svoje telo dlhodobo vystavujú veľkej záťaži. s magnézia (horčíka)  im pomáha podporovať odolnosť ich organizmu a schopnosť regenerácie. s magnézia (horčíka) tiež pôsobí proti prekysleniu svalov, a tým aj proti svalovej bolestivosti.

Takzvané izotonické športové nápoje, ktoré sa často ponúkajú športovcom, často obsahujú veľmi málo s magnézia (horčíka) a veľa cukru. Keďže počas športu telo nemá veľa zdrojov na trávenie, nápoje s obsahom s magnézia (horčíka) by sa mali konzumovať predovšetkým vo fáze regenerácie, aby mali optimálny účinok.

Cielená prevencia nedostatku horčíka a posilnenie svalovej funkcie

Vyvážená strava, ktorá zahŕňa napr.

  • Pšeničné otruby,
  • avokádo,
  • slnečnicové a tekvicové semienka a minerálnu vodu
  • minerálna voda bohatá na horčík

pomáha pokryť bežnú potrebu s magnézia (horčíka) a znížiť riziko jeho nedostatku alebo dokonca nedostatku. Ak je však potreba s magnézia (horčíka) zvýšená alebo ak už došlo k jeho nedostatku, mali by sa aspoň krátkodobo používať doplnky s magnézia (horčíka) , aby sa rýchlo dostali z útlmu. Neodporúča sa užívať veľké množstvá s magnézia (horčíka) naraz, pretože sa nedá priamo vstrebať a využiť. Veľká časť sa vylučuje priamo a môže sa vyskytnúť hnačka. Ak sú jednotlivé dávky menšie a užívajú sa v priebehu dňa, absorpčná schopnosť s magnézia (horčíka) sa zvyšuje.

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Informácie uvedené na stránke www.woerwagpharma.sk o osobnom zdraví slúžia len pre vašu informáciu a v žiadnom prípade nenahrádzajú osobnú konzultáciu, vyšetrenie alebo diagnostiku u licencovaného lekára. Obsah uvedený na www.woerwagpharma.sk sa nemôže a nesmie používať na nezávislé stanovenie diagnózy a/alebo samoliečbu. Vezmite, prosím, na vedomie aj vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti a naše informácie o právach na obrázky.

Zdieľať
Sme tu, aby sme vám pomohli!
Kontakt