Diabetická polyneuropatia je rozšírenou sekundárnou komplikáciou diabetu. Približne jeden z troch pacientov s diabetom 1. alebo 2. typu je postihnutý touto závažnou nervovou poruchou. Diabetická neuropatia je vyvolaná procesmi, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku trvalo zvýšenej hladiny cukru v krvi: Škodlivé metabolity glukózy ovplyvňujú a poškodzujú cievy a nervy. Dôsledkom sú pocity necitlivosti, abnormálne pocity od mravčenia až po bolesť a poruchy motoriky končatín. Progresia polyneuropatie môže viesť ku komplikáciám a dokonca k strate končatín. Tu sa dozviete, akú kľúčovú úlohu zohráva správna strava a kompenzácia nedostatku vitamínu B1 a ako sa dá liečiť existujúca polyneuropatia.
Polyneuropatia a vitamín B1 - prečo by si diabetici mali dávať pozor na nedostatok vitamínu B1
![[Preložiť do slovenčiny:] [Preložiť do slovenčiny:]](/fileadmin/_processed_/7/4/csm_bowl_b551c45e8a.jpg)
Prvé príznaky neuropatie
Prvé príznaky neuropatie sa zvyčajne prejavujú na nohách - napr.
- brnením
- pálením
- bolesťou
- pocitom necitlivosti alebo pocitu ochabnutosti
Čo si mnohí ľudia neuvedomujú: Jednou z možných príčin neuropatie je nedostatok vitamínu B1.
Cukrovka ako predátor vitamínu B1
Diabetici patria medzi rizikové skupiny z hľadiska nedostatku vitamínu B1: v dôsledku metabolickej poruchy často vylučujú viac tohto dôležitého nervového vitamínu obličkami (Thornalley et al. Diabetologia 2007, 50:2164-2170). To môže viesť k závažnému nedostatku vitamínu B1, ktorý môže spôsobiť alebo zhoršiť neuropatie. Tento nedostatok by sa mal rozhodne kompenzovať, pretože aj samotný diabetes podporuje neuropatie. Približne každý tretí diabetik je postihnutý neuropatiou (Diabetes Health Report 2019).
Upozornenie: Zvýšené riziko syndrómu diabetickej nohy
Približne každý tretí diabetik trpí neuropatiou.
Na poškodenie sú obzvlášť náchylné dlhé nervové dráhy, ktoré zasahujú do chodidiel. Preto sa neuropatia zvyčajne najprv prejaví práve tam: Typické sú zmyslové poruchy, ako je brnenie, pálenie alebo necitlivosť, ktoré sa vyskytujú symetricky na oboch chodidlách. Niektorí pacienti pociťujú silné bolesti, najmä v noci. U iných sa citlivosť chodidiel znižuje nepostrehnuteľne: Dotyk a zranenia už nie sú vnímané správne. Dôležité je vedieť: Aj pri bolestivej neuropatii zostávajú skutočné spúšťače bolesti, ako napríklad rany, často nepovšimnuté. To zvyšuje riziko syndrómu diabetickej nohy (Kursat Dabak T et al. Int J Vitam Nutr Res. 2012 Dec;82(6):369-73). Včasné príznaky poškodenia nervov by sa preto mali vždy brať vážne.

Ako sa chrániť pred poškodením nervov
Prvým opatrením proti neuropatii u diabetikov je dobrá kontrola hladiny cukru v krvi. Postihnutí k tomu môžu aktívne prispieť svojím životným štýlom: pestrá, zdravá strava a pravidelný pohyb pomáhajú znižovať zvýšenú hladinu cukru v krvi. Dôležitá je aj úplná a trvalá kompenzácia nedostatku vitamínu B1, ktorý poškodzuje nervy.
Odstráňte nedostatok vitamínu B1
Vitamín B1 sa používa aj na nádoroch. Tieto množstvá však často nepostačujú na pokrytie zvýšených požiadaviek diabetikov. Aby toho nebolo málo, telo dokáže absorbovať len veľmi obmedzené množstvo vitamínu B1. Tu môže pomôcť biologický trik: ak sa vitamín B1 užíva vo forme svojho prekurzora benfotiamínu, telo ho dokáže absorbovať päťkrát lepšie ako „jednoduchý“ vitamín B1 (Schreeb et al. Eur J Clin Pharmacol 1997, 52:319-320). Benfotiamín preto môže účinne kompenzovať nedostatok vitamínu B1, ktorý poškodzuje nervy, a tým aj zmierniť príznaky, ako je brnenie, pálenie a necitlivosť nôh.
Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Informácie uvedené na stránke www.woerwagpharma.sk o osobnom zdraví slúžia len pre vašu informáciu a v žiadnom prípade nenahrádzajú osobnú konzultáciu, vyšetrenie alebo diagnostiku u registrovaného lekára. Obsah uvedený na www.woerwagpharma.sk sa nemôže a nesmie používať na nezávislé stanovenie diagnózy a/alebo samoliečbu. Vezmite, prosím, na vedomie aj vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti a naše informácie o právach na obrázky.