Leto znamená čas dovoleniek. Mnohí ľudia však začnú tým, že jednoducho vymenia svoju kancelársku stoličku za sedadlo v aute alebo v lietadle. V lietadle, vo vlaku alebo v aute môžete stráviť hodiny sedením, aby ste sa dostali do vzdialených destinácií alebo navštívili priateľov. Mnohí ľudia zisťujú, že dlhé sedenie v nepohodlných polohách narúša krvný obeh v žilách, čo vedie k únave, ťažkým nohám a opuchom nôh.
Opuchnuté nohy spôsobené dlhým sedením - jednoduchý spôsob, ako sa vyhnúť ťažkým a unaveným nohám počas cestovania
![[Preložiť do slovenčiny:] [Preložiť do slovenčiny:]](/fileadmin/_processed_/0/c/csm_bike02_e4c08e41e2.jpg)
Na tejto stránke
Príčiny opuchnutých nôh v lete
Žily v nohách odvádzajú použitú krv späť do srdca. Keď chodíme, pohyb našich lýtkových svalov pomáha krvi v žilách prekonať gravitačnú silu. Ak však dlho sedíme, v horšom prípade aj s pokrčenými nohami, prietok krvi sa zastaví. Použitá krv v žilách potom tečie pomalšie, je hustejšia a krvné doštičky sa môžu zlepiť. Tá sa nám v žilách hromadí a nohy sa postupne stávajú ťažkými a hrubými. Všetko, čo dodatočne spomaľuje prietok krvi a spôsobuje, že krv tečie viskóznejšie, tieto príznaky zhoršuje. V lete sem patrí napríklad nedostatočný prísun vody. Často sa podceňuje aj suchý vzduch v lietadlách alebo klimatizovaných vlakových kupé, ktorý zvyšuje stratu vody cez sliznice. Jednoduchým a účinným riešením je viac piť. Ak vás však cestou na dovolenku prepadne smäd, môžete si v bistre objednať pivo alebo vínny strek - veď je predsa dovolenka! Ale pozor: pitie alkoholu podporuje aj vylučovanie vody. Výsledok je vyslovene kontraproduktívny: prietok krvi sa ešte viac spomalí. Nohy sa po takejto dlhej ceste cítia ťažké a unavené, niekedy je naozaj vidieť, že sú opuchnuté.

Tieto rizikové skupiny by mali vedome podporovať svoj krvný obeh, aby v lete predišli opuchom nôh
Niektorí ľudia sú náchylnejší na sťažnosti na opuchnuté nohy po dlhom sedení ako iní. Patria medzi ne napr.
- starší občania
- fajčiari a fajčiari
- Ľudia s nadváhou
- Ľudia trpiaci stresom
- Ženy užívajúce hormonálne doplnky
Títo všetci by mali venovať väčšiu pozornosť zdravému krvnému obehu bez ohľadu na svoj vek. Vo všeobecnosti je rizikovým faktorom nezdravý životný štýl s nevyváženou stravou a málo pohybu. Ak sa spojí niekoľko týchto rizikových faktorov, čo pravdepodobne nie je zriedkavé, zvýšia sa aj príznaky.
Ľudia v pokročilom veku môžu trpieť cievnou slabosťou z rôznych dôvodov. Ich žily už pomaly transportujú krv smerom nahor, žilové chlopne sa stali netesnými a problémom sa stávajú kŕčové žily.
Vyhnite sa dlhému sedeniu: vždy sa hýbte
Malé, pohyblivé prestávky sú pravdepodobne najlepším liekom na ťažké nohy po dlhom sedení. Nezabudnite preto počas dlhého letu alebo cesty vlakom z času na čas vstať a prejsť sa po uličke. Pri cestovaní autom alebo autobusom nezostávajte počas prestávok sedieť, ale natiahnite si nohy a nadýchajte sa čerstvého vzduchu. Takto sa vám opäť rozprúdi krvný obeh a pľúca zároveň dostanú dostatok čerstvého kyslíka. Medzi prestávkami môžete samozrejme aj počas sedenia poskakovať nohami, aby ste si precvičili lýtkové svaly. Na tento účel si položte chodidlá na päty a pohybujte nimi hore a dole, ako keby ste „brzdili“ a „zrýchľovali“ v aute. Môžete si tiež masírovať lýtka rukami alebo krátko a rytmicky napínať nohy. Ak máte akútne nepríjemné pocity v dôsledku opuchnutých nôh a ťažkých nôh, dajte si nohy hore, ak vám to priestor dovoľuje. Týmito jednoduchými cvikmi budú vaše lýtkové svaly masírovať žily a transportovať krv smerom nahor.
Malé, pohyblivé prestávky sú pravdepodobne najlepším liekom na ťažké nohy po dlhom sedení.

Pite toľko, aby ste udržali krvný obeh aj pri dlhom sedení
Na dlhé cesty si vždy vezmite niečo na pitie. Na hydratáciu sú najlepšie nesladené bylinkové čaje a neperlivá voda. Aj keď je to na dovolenke lákavé, pokiaľ možno sa vyhýbajte alkoholu, aby ste predišli ďalšej dehydratácii. Nealkoholické nápoje a limonády sú tiež menej vhodné na vyrovnávanie tekutín. Zvyčajne neobsahujú žiadne vitamíny ani minerálne látky, ale zato veľa cukru a niekedy aj kofeín. Tieto vysoko koncentrované prísady sa musia v tele najprv zriediť, aby sa vyrovnala ich koncentrácia v krvi - a na to sa spotrebuje ďalšia voda. Najmä počas horúcich dní alebo v klimatizovaných vlakových kupé strácate veľa vody aj cez pokožku a vzduch, ktorý dýchate. Preto nezabudnite piť, aj keď necítite smäd. Dostatočný prísun vody udržiava vašu krv tekutú a pohyblivú - dobrá ochrana pred opuchmi nôh.
Paradajky pre pružné krvné doštičky
Existuje dôvod, prečo je paradajková šťava jednou z klasík nad oblakmi. Ako pred niekoľkými rokmi zistil Fraunhoferov inštitút, pri nízkom tlaku vzduchu skutočne chutí lepšie ako pri hladine mora. Zelenina obsahuje aj látky, ktoré podporujú zdravý prietok krvi a môžu pomôcť zabrániť nadmernému „zlepovaniu“ krvných doštičiek. Aby ste však tento účinok využili, museli by ste vypiť obrovské množstvo paradajkovej šťavy - alebo konzumovať vysoko koncentrovaný paradajkový extrakt. Ale aj tak zdravá strava bohatá na vitamíny prispieva k zdravému krvnému obehu - preto si namiesto maškrtenia na sendvičoch s klobásou a sladkostiach pribaľte šalát alebo chrumkavé ovocie a zeleninu.
Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Informácie uvedené na stránke www.woerwagpharma.sk o osobnom zdraví slúžia len pre vašu informáciu a v žiadnom prípade nenahrádzajú osobnú konzultáciu, vyšetrenie alebo diagnostiku u registrovaného lekára. Obsah uvedený na www.woerwagpharma.sk sa nemôže a nesmie používať na nezávislé stanovenie diagnózy a/alebo samoliečbu. Vezmite, prosím, na vedomie aj vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti a naše informácie o právach k obrázkom.