Takmer každý tretí senior vo veku nad 65 rokov raz ročne spadne. Nezriedka to vedie k vážnym následkom, ako je napríklad zlomenina krčka stehennej kosti. Je to spôsobené nielen tým, že riziko pádu sa s vekom zvyšuje, ale aj znížením hustoty kostí - kosti sa ľahšie štiepia a horšie sa hoja. Preto sa mnohí ľudia rozhodnú tomu predchádzať a zachovať si zdravie kostí cielenou výživou. Mnohí myslia predovšetkým na vápnik a denný pohár mlieka. To určite nie je zlé, ale výživa prispôsobená zdraviu kostí zahŕňa ešte niečo navyše. Dva biofaktory, ktoré sú pre štruktúru vašich kostí rovnako dôležité ako vápnik, sú vitamín D a s magnéziom (horčíkom).
Okrem vápnika - zachovajte si zdravie kostí s magnéziom (horčíkom) a vitamínom D
![[Preložiť do slovenčiny:] [Preložiť do slovenčiny:]](/fileadmin/_processed_/0/1/csm_family02_c14d94eebc.jpg)
Nedostatok horčíka oslabuje kosti: Zvyšuje sa riziko zlomenín kostí
Nedostatok s magnéziom (horčíkom) nie je vtip. Americká štúdia z roku 2017 uvádza, že ľudia s nízkym príjmom s magnéziom (horčíkom) sú náchylnejší na zlomeniny kostí. Štúdia skúmala 3 700 testovaných osôb s priemerným vekom nad 60 rokov a zistila, že ženy s pomerne vysokým príjmom s magnéziom (horčíkom) mali až o 62 % nižšie riziko zlomenia kostí ako ženy s nízkym príjmom s magnéziom (horčíkom). U mužov sa riziko zlomenín kostí znižuje o 53 percent, ak konzumujú veľa s magnéziom (horčíkom). Najmä ak je prísun s magnéziom (horčíkom) taký slabý, ako sa opisuje v štúdii: Len 27 percent účastníkov štúdie dosiahlo denný príjem 420 alebo 320 mg, ktorý odporúča americká Národná rada pre výskum.
Zdraví dospelí ľudia by mali denne skonzumovať 300 až 400 mg s magnéziom (horčíkom).
Nedostatok horčíka je rozšírený aj v Nemecku
Odporúčania pre Nemecko sú o niečo nižšie ako v USA - podľa Nemeckej spoločnosti pre výživu by mali zdraví dospelí ľudia denne prijať 300 až 400 mg s magnéziom (horčíkom) v závislosti od pohlavia a veku. Muži potrebujú o niečo viac s magnéziom (horčíkom) ako ženy. Hoci sú odporúčania v Nemecku o niečo nižšie, viac ako jeden zo štyroch mužov nedosahuje odporúčanú dennú dávku. Potvrdila to v roku 2008 Národná štúdia výživy II Inštitútu Maxa Rubnera. Medzi ženami nedosiahlo odporúčanú dennú dávku až 29 percent. Medzi staršou populáciou je podiel ľudí, ktorí majú problémy s plnením potreby s magnéziom (horčíkom), ešte vyšší v porovnaní s ľuďmi v strednom veku.
Dôvody nedostatku horčíka
Nedostatok s magnéziom (horčíkom) môže byť spôsobený nedostatočným príjmom alebo zvýšeným vylučovaním s magnéziom (horčíkom) - napríklad v dôsledku
- nedostatočného príjmu potravou,
- rôznymi chorobami alebo
- vedľajšími účinkami liekov.
Akú úlohu zohráva horčík v štruktúre kostí?
Prečo je nedostatok s magnéziom (horčíkom) problematický pre štruktúru kostí, sa dá ľahko vysvetliť: V našich knoch sa nachádza všetko s magnéziom (horčíkom) v našom tele, ktorý sa už dávno nenachádza v našich svaloch alebo orgánoch a na ceste k nim. Približne 60 % predstavuje väčšinu z 25 gramov horčíka, ktoré má zdravý dospelý človek v tele. S magnéziom (horčíkom) uložený v kostiach sa využíva na rast a mineralizáciu kostí, a tak nesmierne prispieva k stabilizácii našej kostry. Ak je v strave príliš málo s magnéziom (horčíkom), zatiaľ čo inde je zvýšená potreba, pretože s magnéziom (horčíkom) práve plní jednu zo svojich mnohých úloh v tele, s magnéziom (horčíkom) uložený v kostiach sa využíva. Ak sa zásoby vyčerpajú v dlhšom časovom období, môže to mať vážne dôsledky na hustotu kostí a zvýšiť riziko vzniku osteoporózy.
Vitamín D a horčík - Životne dôležitá interakcia
s magnéziom (horčíkom) má ďalšiu dôležitú funkciu, ktorá tiež okľukou prospieva štruktúre našich kostí. Veľká časť nemeckej populácie má nedostatok vitamínu D. U žien vo veku 65 až 79 rokov je dokonca približne 75 % postihnutých nedostatkom vitamínu D. Horčík je dôležitým faktorom v metabolizme vitamínu D. Nedostatok vitamínu D môže ovplyvniť vstrebávanie s magnéziom (horčíkom) a vápnika, pretože vitamín D ho sprostredkúva. V dôsledku toho sa kosti stávajú porézne a krehké v dôsledku nedostatku minerálov.

Strava šetrná ku kostiam by mala zahŕňať
Ak chcete mať prehľad o príjme živín, určite môžete začať deň s vyššie uvedeným pohárom mlieka - obsahuje totiž nielen veľa vápnika, ale aj dobrých 12 mg s magnéziom (horčíkom) na 100 g. Najlepšie je vziať si pohár mlieka a naliať si ho do müsli, ktoré sa skladá z obilných vločiek, semienok a ovocia. Slnečnicové semienka, banány a ovsené vločky obsahujú významné množstvo s magnéziom (horčíkom). Zároveň dbajte na dostatočný prísun vitamínu D, aby vaše telo mohlo minerály vstrebať. V lete sú na to ideálne prechádzky vonku; 20 až 30 minút v tričku by malo stačiť na pokrytie vašej dennej potreby. V zime je to, samozrejme, ťažšie, pretože zimné slnečné žiarenie v našich zemepisných šírkach je príliš slabé na to, aby spustilo tvorbu dôležitého slnečného vitamínu. Tí, ktorí nemôžu stráviť dlhšiu dovolenku na juhu, sa často uchyľujú k doplnkom stravy, aby si udržali rovnováhu zásob vitamínu D.
Potraviny bohaté na s magnéziom (horčíkom)
Tieto potraviny sú vhodné pre stravu bohatú na s magnéziom (horčíkom):
- Mlieko
- ovsené vločky
- banány
- slnečnicové semienka
- celozrnné výrobky
Prevencia zlomenín kostí - podpora horčíka a vitamínu D?
Na prevenciu zlomenín kostí možno použiť cielenú diétu s potravinami obsahujúcimi s magnéziom (horčíkom) a príjem vitamínu D. Ak chcete predchádzať zlomeninám kostí, poskytnite telu všetky biofaktory, ktoré potrebuje pre zdravú kostru.
Spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Informácie uvedené na stránke www.woerwagpharma.sk o osobnom zdraví slúžia len na vašu informáciu a v žiadnom prípade nenahrádzajú osobnú konzultáciu, vyšetrenie alebo diagnostiku u licencovaného lekára. Obsah uvedený na www.woerwagpharma.sk sa nemôže a nesmie používať na nezávislé stanovenie diagnózy a/alebo samoliečbu. Vezmite, prosím, na vedomie aj vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti a naše informácie o právach na obrázky.