Pohybový aparát

Nočné kŕče v lýtkach a ako im predchádzať

Čas čítania 7 minút
Zdieľať
[Preložiť do slovenčiny:]

Počas pokojného spánku sa človek uprostred noci náhle preľakne v dôsledku bolestivého stiahnutia lýtkových svalov. Pokojná noc je teraz zničená. Nočný kŕč lýtka tohto typu často trvá len niekoľko minút - ale bolesť po kŕči často pretrváva celé hodiny. Nočné svalové kŕče postihujú ženy v priemere o niečo častejšie ako mužov. Frekvencia kŕčov v lýtkach sa zvyšuje aj s vekom. Tu sa dozviete najdôležitejšie informácie o príčinách, opatreniach prvej pomoci a o tom, ako môžete dlhodobo predchádzať tomuto bolestivému narušeniu spánku.

Ako vznikajú kŕče v lýtkach?

Kŕč je náhla, bolestivá kontrakcia určitých svalov, ktorá trvá krátky čas a je takmer nemožné ju dobrovoľne uvoľniť. Pri kŕči veľkých lýtkových svalov zadná časť dolnej končatiny výrazne stvrdne. Po niekoľkých minútach kŕč opäť ustúpi, pričom často zanecháva dlhotrvajúcu bolesť. Často býva postihnutý aj ohýbač prstov na nohe, ktorý sa tiež upína na zadnú časť predkolenia. Po vzniku kŕča na určitom mieste môže táto svalová oblasť nadobudnúť tendenciu ku kŕčom. V dôsledku toho sa tá istá oblasť sťahuje znova a znova. Aj v období bez kŕčov zostáva táto svalová oblasť hmatateľne tvrdá a už sa úplne neuvoľní.

Príčiny kŕčov v lýtkach

Príčiny kŕčov v lýtkach môžu byť rôzne a dokonca protichodné:

  • Preťaženie svalov
  • Nedostatočné zaťaženie svalov
  • Nezdravé držanie tela
  • Nosenie topánok na podpätku
Kŕče v lýtkach sú včasným varovným signálom nedostatku horčíka

Často diagnostikovanou príčinou kŕčov v lýtkach sú zmeny v rovnováhe elektrolytov v tele a nedostatočný prísun horčíka. Ako antagonistu vápnika využíva telo horčík na opätovné uvoľnenie svalov po kontrakcii. Ak tento minerál chýba, vápnik zodpovedný za svalovú kontrakciu je nadbytočný, vzrušuje nervové bunky a spúšťa mimovoľnú kontrakciu svalových partií. Vzniká kŕč. Kŕč v lýtkach môže byť prípadne ľahko identifikovateľným príznakom nedostatku horčíka, ktorý zase môžu podporovať rôzne faktory. Nedostatok horčíka môže vyvolať aj iné kŕče, napríklad môže zosilniť menštruačné bolesti u žien alebo sa prejaviť v podobe zášklbov pod viečkom. Tieto príznaky však často nie sú hneď spojené s nedostatkom horčíka ako príčinou.

Príčiny nedostatku horčíka

V zásade existujú tri spúšťacie faktory nedostatku horčíka, ktoré sa samozrejme môžu vyskytovať aj spoločne:

  • Dočasne zvýšený dopyt
  • zvýšené vylučovanie
  • Znížené vstrebávanie horčíka

Do prvej kategórie patrí nedostatok horčíka alebo nedostatok horčíka počas tehotenstva. Počas tehotenstva sa potreba horčíka výrazne zvyšuje nad bežnú úroveň a tehotné ženy sa často sťažujú na kŕče v lýtkach, najmä v poslednom trimestri.

Vyššiu potrebu majú aj športovci, pretože ich svaly počas tréningu spotrebujú veľa horčíka, ale zároveň vylučujú viac horčíka a ďalších minerálov potom. Za nedostatok horčíka môžu byť zodpovedné aj ochorenia, ako je cukrovka a vedľajšie účinky niektorých liekov, ktoré môžu viesť k nedostatku horčíka, pretože urýchľujú vylučovanie minerálov. V neposlednom rade podporuje nedostatok horčíka aj nevyvážená strava a nedostatočný príjem tekutín. Najmä nedostatok tekutín, minerálov a elektrolytov je často príčinou kŕčov v lýtkach u starších ľudí.

Prečo sa kŕče v lýtkach tak často vyskytujú v noci?

Táto otázka nebola jednoznačne zodpovedaná. A to aj napriek tomu, že viac ako 50 % dospelých uvádza nočné kŕče v lýtkach. Jedným z vysvetlení je, že hladina horčíka v tele prirodzene klesá počas fázy odpočinku. Ak klesne príliš nízko, nevedomý pohyb počas spánku môže vyvolať svalovú kontrakciu, ktorá sa potom už nemôže uvoľniť v dôsledku zmenenej rovnováhy elektrolytov. Kŕč môže vyvolať aj nepozorované ochladenie určitých svalových partií počas noci - napríklad ak nie je noha úplne zakrytá. Ak by ste boli v bdelom stave, pri prvom štípaní v lýtku by ste mimovoľne pohli nohou a uvoľnili sval. Ak však ku kŕču dôjde počas spánku, všimneme si ho až vtedy, keď už sval stuhne a my sa prebudíme od bolesti.


Uvoľňovacie cviky, ako napríklad pretrepanie nohy a následná opatrná chôdza, môžu zmierniť záchvat kŕča.

running02.jpg
Akútne kŕče v lýtkach - čo robiť?

Väčšina ľudí často inštinktívne použije správny liek ako prvú pomoc pri nočných kŕčoch v lýtkach: Natiahnu lýtkové svaly tak, že pätu natiahnu dopredu - aj s pomocou rúk - a prsty na nohách stiahnu dozadu. V mnohých prípadoch to spôsobí, že kŕč rýchlo ustúpi. Prípadne môžete skúsiť bolestivý sval jemne stlačiť rukami k sebe. Na tento účel vyvíjajte jemný tlak z kolenného kĺbu a päty súčasne a tlačte dolnú končatinu k sebe dlaňami rúk. Záchvat kŕča môžu zmierniť aj uvoľňovacie cviky, ako napríklad pretrepávanie nôh a následná opatrná chôdza.

Trvalá pomoc pri kŕčoch v lýtkach

Ak vás opakovane trápia nočné kŕče v lýtkach, určite by ste mali nechať príčinu kŕčov vyšetriť lekárom, aby ste mohli prijať cielené protiopatrenia. Nasledujúce tri opatrenia sú však určite užitočné:

  • Pite
  • Cvičenie
  • Venujte pozornosť minerálom

Dbajte na to, aby ste pili dostatok tekutín - najmä minerálnu vodu namiesto sladených nápojov, a ak je to možné, vyhýbajte sa dehydratačným látkam, ako je napríklad alkohol.

Ak pravidelne necvičíte, urobte si každý deň niekoľko cvikov, aby ste dôkladne rozhýbali svaly nôh. Dobrým nápadom je niekoľko jednoduchých strečingových a pohybových cvičení, ktoré vás môže naučiť fyzioterapeut alebo učiteľ jogy. Niekoľko minút na bicyklovom ergometri alebo bežiacom páse môže tiež pomôcť uvoľniť svaly pred spaním. Tu by sa však jednoznačne malo zamerať na ľahké cvičenie a nie na namáhavý tréning.

Skontrolujte svoje stravovacie návyky a uistite sa, že máte dostatok najdôležitejších minerálov, najmä horčíka. Ak máte podozrenie na nedostatok horčíka, dlhodobý príjem nízkych dávok horčíka by mohol prípadne znížiť výskyt kŕčov v lýtkach, ako naznačuje placebom kontrolovaná štúdia.

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Informácie uvedené na stránke www.woerwagpharma.sk o osobnom zdraví slúžia len na vašu informáciu a v žiadnom prípade nenahrádzajú osobnú konzultáciu, vyšetrenie alebo diagnostiku u licencovaného lekára. Obsah uvedený na www.woerwagpharma.sk sa nemôže a nesmie používať na nezávislé stanovenie diagnózy a/alebo samoliečbu. Vezmite, prosím, na vedomie aj vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti a naše informácie o právach na obrázky.

 

Zdieľať
Sme tu, aby sme vám pomohli!
Kontakt