Imunitný systém

Kožné problémy? Uistite sa, že máte dostatočný prísun zinku!

Čas čítania 7 minút
Zdieľať
[Preložiť do slovenčiny:]

Naša pokožka výrazne ovplyvňuje náš vonkajší vzhľad. Preto je stresujúce, keď sa na nej objavia pupienky alebo keď sa šupinatá, svrbiaca a zapálená pokožka. Môže byť dokonca nebezpečné, ak sa rany zle hojia a infikujú. Príčiny kožných problémov sú rôzne - ako potvrdzujú štúdie, často je ich základnou príčinou nedostatok zinku.

Neurodermatitída a nedostatok zinku

Koža je svrbivá, červená, podráždená a suchá. Atopická dermatitída (známa aj ako neurodermatitída) je rozšírené chronické zápalové ochorenie kože, ktoré je spojené s veľkým utrpením. Vedci teraz dokázali, že pacienti s atopickou dermatitídou majú výrazne nižšiu koncentráciu zinku v červených krvinkách ako ľudia so zdravou pokožkou. Čím nižší je obsah zinku v krvinkách, tým výraznejšie je kožné ochorenie. Vedci preto vidia možnú súvislosť medzi progresiou dermatitídy a metabolizmom zinku v bunkách tela (Karabacak E et al., Postepy Dermatol Alergol. 2016 Oct; 33 (5): 349-352). Podobné pozorovania urobili aj vedci z Južnej Kórey: zistili výrazne nižšie hladiny zinku vo vlasoch pacientov s atopickou dermatitídou. Po osemtýždňovej liečbe týchto ľudí zinkom sa nielen zvýšil obsah zinku v ich vlasoch, ale výrazne sa zlepšil aj vzhľad ich pokožky (Kim et al. Acta Derm Venereol 2014; 94: 558-562).

Menej pupienkov a pľuzgierov

Súvislosť medzi kožnými problémami a príjmom zinku sa preukázala už v skorších štúdiách - vrátane akné: francúzski vedci z Nantes zistili, že vyššia dávka zinku (30 mg/deň) môže znížiť počet zápalových pustúl a pupienkov (Dreno et al. Dermatology 2001; 203:135-140). V inej štúdii sa ukázalo, že trojmesačná liečba zápalového akné vysokými dávkami zinku je rovnako úspešná ako liečba antibiotikami (Michaelsson G et al. Br J Dermatol.; 1977; 97(5):561-6).

Nedostatok zinku môže zhoršiť zdravú obnovu kože a hojenie rán, ako aj obrannú funkciu kože.

Na stope prvku zinok

Každý, kto sa bližšie pozrie na rozmanité úlohy zinku v tele, ľahko pochopí, prečo sa jeho nedostatok doslova dostáva pod kožu: viac ako 400 enzýmov, biokatalyzátorov tela a 2 000 bielkovín potrebuje na svoju činnosť zinok. Táto nepostrádateľná živina sa podieľa na mnohých metabolických procesoch. Zinok je obzvlášť dôležitý pre delenie buniek. Nedostatok zinku sa preto prejavuje najmä v tkanivách s vysokou rýchlosťou delenia buniek a intenzívnym metabolizmom. Patrí sem aj pokožka, ktorá sa neustále obnovuje. Zinok má tiež dôležité funkcie v imunitnom systéme. Nedostatok preto môže zhoršiť zdravú obnovu kože a hojenie rán, ako aj obrannú funkciu kože. Výsledkom môžu byť zápaly, pupienky, šupinatá a suchá pokožka, ekzémy, poruchy hojenia rán a alergie.

Ako vzniká nedostatok?
  • Hovädzie mäso
  • vnútornosti
  • Pšeničné klíčky
  • ovsené vločky
  • orechy
  • strukoviny
  • celozrnný chlieb

Tieto potraviny majú dobrý obsah zinku. Potraviny živočíšneho pôvodu majú tendenciu obsahovať viac zinku ako potraviny rastlinného pôvodu. Tie však obsahujú aj rastlinné látky, ktoré bránia vstrebávaniu zinku v čreve. Aj pri vyváženej strave môže dôjsť k nedostatočnému prísunu zinku, ak sa zvýši potreba zinku v organizme, napríklad v dôsledku choroby, stresu, tehotenstva, súťažného športu alebo vo fáze rastu. Vstrebávanie stopového prvku môže byť zhoršené napríklad v dôsledku užívania liekov, ochorení tráviaceho traktu alebo zníženej schopnosti tráviaceho traktu odvádzať zinok do tela.

Skrytý nedostatok zinku nie je zriedkavý. Môže sa ľahko vyvinúť, ak strava obsahuje menej zinku, ako telo potrebuje. Mali by ste preto zabezpečiť dostatočný prísun zinku a vyváženú stravu.

cooking.jpg
Tipy týkajúce sa výživy

Štúdie naznačujú, že častá konzumácia rýb môže zlepšiť vzhľad aknóznej pleti (Kucharska A et al. Postepy Dermatol Alergol. 2016 Apr; 33(2): 81-86). Ryby obsahujú zdravé mastné kyseliny a zinok. Na druhej strane nepriaznivo pôsobia potraviny, ktoré vedú k rýchlemu zvýšeniu hladiny cukru v krvi, ako sú potraviny zo svetlej múky a sladkosti. Biely chlieb, pizza, koláče, sladkosti a podobne môžu zvýšiť zápal kože a zväčšiť veľkosť mazových žliaz. Prospešná je zelenina, celozrnné výrobky, strukoviny a orechy, ktoré pomaly zvyšujú hladinu cukru v krvi a zároveň obsahujú dôležité živiny pre zdravú a hladkú pokožku.

V prípade atopickej dermatitídy môžu niektoré potraviny niekedy viesť k zhoršeniu stavu kože. Je to však veľmi individuálne a neumožňuje to všeobecné odporúčanie. Ak potraviny jednoducho vyradíte zo svojho jedálnička na základe podozrenia, môžete sa ľahko dostať do situácie ich nedostatku. Mali by ste preto jesť pestrú stravu a sledovať, či vaša koža po konzumácii určitých potravín reaguje. Informatívny môže byť aj alergologický test.

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Informácie uvedené na stránke www.woerwagpharma.sk o osobnom zdraví slúžia len pre vašu informáciu a v žiadnom prípade nenahrádzajú osobnú konzultáciu, vyšetrenie alebo diagnostiku u registrovaného lekára. Obsah uvedený na www.woerwagpharma.sk sa nemôže a nesmie používať na nezávislé stanovenie diagnózy a/alebo samoliečbu. Vezmite, prosím, na vedomie aj vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti a naše informácie o právach k obrázkom.

Zdieľať
Sme tu, aby sme vám pomohli!
Kontakt