Diabetické komorbidity

Diabetické komorbidity - aké sú riziká spojené s cukrovkou?

Čas čítania 9 minút
Zdieľať
[Preložiť do slovenčiny:]

V Nemecku trpí cukrovkou približne sedem miliónov ľudí. Táto metabolická porucha spôsobuje trvalo zvýšenú hladinu cukru v krvi. Cukrovka sa väčšinou vyvíja zákerne, a preto sa v mnohých prípadoch zistí neskoro.

Rizikami zle regulovanej hladiny cukru v krvi sú sprievodné alebo sekundárne ochorenia, ktoré sú často nebezpečnejšie ako samotná cukrovka. Príčina rôznych sprievodných a sekundárnych ochorení cukrovky vždy spočíva v nadmernej hladine glukózy v krvi postihnutých - dochádza k preťaženiu rozkladu glukózy v bunkách a uvoľňujú sa kyslíkové radikály, presnejšie radikály superoxidového aniónu, ktoré vyvolávajú ďalšie komplikácie. Najskôr poškodzujú drobné cievy a neskôr väčšie cievy, čo vedie k dlhodobému poškodeniu nervov, poruchám zraku a zlyhaniu obličiek. Výrazne sa zvyšuje riziko srdcového infarktu alebo mŕtvice v dôsledku rizika trombózy a arteriosklerózy. Sprievodné a sekundárne ochorenia diabetu sa vyskytujú u mnohých pacientov - je veľmi dôležité včas rozpoznať riziko.

Diabetická neuropatia - Nervové poruchy spôsobené cukrovkou

Keďže cievy sú poškodené následkom vysokej hladiny cukru v krvi, nervy zodpovedné za hmat a pohybový aparát už nie sú dostatočne zásobované kyslíkom a živinami. Spolu s ďalšími metabolickými procesmi spôsobenými hyperglykémiou (ako je zvýšená tvorba takzvaných AGEs, „advanced glycation end products“, t. j. modifikovaných bielkovín a/alebo lipidov) to vedie k postupnému odumieraniu nervov. AGEs, odpadové produkty metabolizmu, zvyšujú tvorbu reaktívnych foriem kyslíka a oslabujú antioxidačné systémy; na druhej strane sa tvorba AGEs v oxidačných podmienkach ďalej zvyšuje, takže sa rozbieha začarovaný kruh. Vzniká diabetická neuropatia, jedno z najčastejších sekundárnych ochorení diabetu. Postihuje takmer každého tretieho diabetika a trpí vážnymi obmedzeniami, ktoré so sebou toto ochorenie prináša v každodennom živote. Čím ďalej sú nervové zakončenia od srdca, tým viac sú ohrozené nedostatočným zásobovaním. Preto sú zvyčajne najskôr postihnuté jemné nervy v nohách, ktoré sú zodpovedné za prenos bolesti a teploty. Neuropatia môže postihnúť aj autonómny nervový systém tela. Je zodpovedný za autonómne riadenie orgánov a telesných funkcií a človek ho nemôže vedome ovplyvňovať.

sisyphus.jpg
Príznaky diabetickej neuropatie

V závislosti od toho, ktoré nervy sú akútne postihnuté, sa diabetická neuropatia môže prejavovať rôznymi spôsobmi:

  • Strata dotyku, bolesti a teploty
  • necitlivosť končatín alebo ochrnutie
  • chronická bolesť
  • brnenie alebo mravčenie v končatinách
  • srdcová arytmia
  • Slabosť močového mechúra alebo erektilná dysfunkcia

Postihnutí si môžu v dôsledku nervovej poruchy menej uvedomovať aj príznaky hypoglykémie, ktorá je pri cukrovke nebezpečná. Z tohto dôvodu je vždy lepšie byť v bezpečí ako ľutovať a preventívna liečba je veľmi dôležitá.

Správna liečba diabetickej neuropatie

Liečba diabetickej neuropatie by mala byť vždy založená na troch dôležitých pilieroch:

  • Optimalizácia regulácie glukózy v krvi prostredníctvom vhodných zmien životného štýlu a v prípade potreby aj správneho nastavenia liekov.
  • symptomatická liečba bolesti vhodnými centrálne pôsobiacimi liekmi
  • blokovanie patogénnych metabolických dráh, ako je napríklad spomínaná tvorba AGEs, s cieľom zabrániť progresii ochorenia. V tejto súvislosti je relevantná aj kompenzácia nedostatku vitamínu B1 pomocou prekurzora vitamínu B1 benfotiamínu
Diabetická noha - často spôsobená diabetickou neuropatiou

V dôsledku diabetickej neuropatie alebo v zriedkavejších prípadoch periférneho arteriálneho okluzívneho ochorenia môže byť nutné nohu urgentne amputovať. Keďže nervy v nohách odumierajú, zranenia a tlakové body si pacienti sami nevšimnú. Rany sa môžu ľahko infikovať a veľmi zle hojiť v dôsledku zhoršeného krvného obehu. Okolo poranení sa môžu vytvoriť vredy, ktoré napádajú tkanivo a kosti, až sa noha už nedá zachrániť. Preventívna starostlivosť a pravidelné kontroly nôh sú nevyhnutné na to, aby sa aj menšie poranenia rozpoznali v ranom štádiu a predišlo sa nebezpečným infekciám.

Včasné rozpoznanie a prevencia sprievodných diabetických ochorení

Ak bola diagnostikovaná cukrovka, mali by sa skontrolovať aj všetky sekundárne ochorenia, ktoré sa už vyskytli. Pacienti s cukrovkou by sa mali v pravidelných intervaloch s postupujúcim ochorením dať vyšetriť na poškodenie nervov a poruchy krvného obehu, aby sa včas rozpoznali a liečili možné diabetické komplikácie. Okrem podrobnej konzultácie pacienta, počas ktorej sa vyšetria najčastejšie príznaky, lekár skontroluje aj krvný tlak a reflexy pacienta. Na testovanie citlivosti nervov na vnímanie vibrácií sa používa test ladičkou, pri ktorom sa k nohe priloží udretá ladička.

doctor.jpg
Riziko trombózy a periférnej arteriálnej okluzívnej choroby ako komplikácie diabetu

Poškodenie cievnych stien časom vedie k hromadeniu vápenatých usadenín, čo vedie k arterioskleróze a zníženiu prietoku krvi zúženými tepnami. V dôsledku toho sa do miest, kde je to naliehavo potrebné, nemôže dostať dostatok kyslíka. Okrem toho sa na vápenatých usadeninách môžu tvoriť krvné zrazeniny. Riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody v dôsledku trombózy a odlúčenia kalcifikátov sa dramaticky zvyšuje. Riziko mozgovej príhody sa týka najmä diabetikov 2. typu kvôli často súvisiacim lipometabolickým poruchám a vysokému krvnému tlaku, ale aj pacienti s cukrovkou 1. typu sú náchylnejší ako ľudia bez tohto ochorenia.

Preventívna starostlivosť a pravidelné kontroly nôh sú nevyhnutné na to, aby sa aj drobné poranenia rozpoznali v počiatočnom štádiu a predišlo sa nebezpečným zápalom.

Intermitentná klaudikácia ako sekundárne ochorenie diabetu

Ak sa zúženie ciev vyskytuje v tepnách dolných končatín, označuje sa ako periférne arteriálne okluzívne ochorenie (paAD). Spočiatku sa prejavuje ako pocit chladu a mravčenia, neskôr ako bolesť nôh, najmä pri chôdzi. Keďže chorí sa preto musia často zastaviť a urobiť si krátku prestávku, choroba sa hovorovo nazýva aj „prerušovaná klaudikácia“. O pokojnej prechádzke centrom mesta však nemôže byť ani reči - v ťažkých prípadoch cievy úplne odumierajú a postihnutá noha alebo chodidlo sa musí amputovať. Keďže prvé príznaky sa objavia až vtedy, keď je tepna zablokovaná už na 90 %, prevencia je kľúčom k tomu, aby sa predišlo vážnym dlhodobým následkom.

Poškodenie obličiek v dôsledku cukrovky - sekundárne ochorenie diabetická nefropatia

Poškodenie cievnych stien vyvolané trvalo vysokou hladinou cukru v krvi postihuje aj jemné cievy, tzv. kapiláry v obličkách. Ak v dôsledku toho postupne zlyhávajú obličkové telieska, filtračná funkcia obličiek, ktorá je dôležitá pre detoxikáciu organizmu, je čoraz slabšia. Približne jeden z desiatich pacientov s cukrovkou trpí poškodením obličiek spôsobeným cukrovkou. Môže sa vyskytnúť už v počiatočnom štádiu cukrovky a dlho postupovať nepozorovane. Typické príznaky a znaky intoxikácie, ako napríklad zožltnutie očí a kože, sa u mnohých pacientov objavujú až v neskoršom štádiu ochorenia. V najhoršom prípade môže oblička úplne prestať fungovať - jediným liekom je dialýza alebo transplantácia obličky. Krvný test môže poskytnúť informácie o ochorení v počiatočnom štádiu jeho vývoja. Mal by sa vykonávať pravidelne.

Poškodenie sietnice spôsobené cukrovkou - diabetická retinopatia

Kapiláry v sietnici sú tiež postihnuté následkami zvýšenej hladiny cukru v krvi. Diabetická retinopatia je častou príčinou slepoty. Jemné cievy v sietnici odumierajú, čo má za následok cievne výbežky a cievne uzávery. Vytvárajú sa nové cievy, ktoré nahrádzajú stratu odumretých ciev. Tie však môžu ľahko prasknúť a spôsobiť odlúpenie sietnice. Spolu s ďalšími preventívnymi opatreniami môže laserové ošetrenie sietnice pomôcť zastaviť zhoršovanie príznakov.

Zdravý životný štýl pomáha predchádzať sekundárnym diabetickým ochoreniam

Pacienti s cukrovkou môžu prijať niekoľko opatrení na prevenciu vzniku (zníženie rizika vzniku ochorenia) alebo progresie rôznych komplikácií cukrovky.

  • Vyhýbanie sa alkoholu a cigaretám, pokiaľ je to možné
  • Zdravá, vyvážená strava
  • Cvičenie a vyhýbanie sa obezite
  • Dobrá regulácia hladiny cukru v krvi, krvného tlaku a lipidov v krvi

Fajčenie napáda cievy a môže ešte viac ohroziť cievy, ktoré sú už postihnuté vysokou hladinou cukru v krvi. Treba sa vyhýbať neurotoxínu alkoholu, najmä v prípade diabetickej neuropatie. Pečeň, ktorá je po vypití alkoholu zaneprázdnená jeho odbúravaním, si v tomto období už nemôže riadne plniť svoju úlohu regulovať hladinu cukru v krvi. To môže viesť k hypoglykémii.

Treba tiež poznamenať, že užívanie liekov na cukrovku metformínu môže tiež viesť k nízkej hladine vitamínu B12. Nedostatok tohto vitamínu môže okrem iného viesť k poruchám krvotvorby a poškodeniu nervov. Pri dlhodobom užívaní liekov na cukrovku je preto nevyhnutné vykonať krvný test na tento dôležitý vitamín B.

Spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Informácie uvedené na stránke www.woerwagpharma.sk o osobnom zdraví slúžia len na vašu informáciu a v žiadnom prípade nenahrádzajú osobnú konzultáciu, vyšetrenie alebo diagnostiku u registrovaného lekára. Obsah uvedený na www.woerwagpharma.sk sa nemôže a nesmie používať na nezávislé stanovenie diagnózy a/alebo samoliečbu. Vezmite, prosím, na vedomie aj vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti a naše informácie o právach k obrázkom.

Zdieľať
Sme tu, aby sme vám pomohli!
Kontakt