Diabetické komorbidity

Cvičenie počas cukrovky a pohyb napriek neuropatii - je to dobrý pocit!

Čas čítania 7 minút
Zdieľať
[Preložiť do slovenčiny:]

Cvičenie a fitnes, ale aj pohyb vo všeobecnosti - napríklad prechádzky na čerstvom vzduchu - zvyšujú kvalitu života. Každý, kto cvičí a potí sa, má večer pocit uspokojenia, že urobil niečo dobré pre telo - a tiež niečo dobré pre myseľ. Čo však cvičenie znamená pre diabetikov? A čo ľudia, ktorí žijú so sekundárnymi komplikáciami diabetu, ako je napríklad diabetická neuropatia? Môžu tiež cvičiť, a ak áno, na čo si musia dať pozor?

Diabetici môžu športovať - a môžu aj

Na prvú otázku je ľahké odpovedať: Samozrejme, že by mali cvičiť aj diabetici a najmä tí s diabetickou neuropatiou. Cvičenie zlepšuje metabolizmus cukru a môže vám pomôcť byť istejší na nohách. Nemusí to byť vzpieranie alebo maratóny - len trochu viac pohybu v každodennom živote môže mať obrovský význam. Cvičenie je obzvlášť príjemné, keď ho robíte v skupine. Kontakt so skupinou a výmena skúseností s inými ľuďmi tiež zohrávajú svoju úlohu pri výraznom zlepšení kvality života.

Cvičenie zlepšuje metabolizmus cukrov a môže vám pomôcť byť istejší na nohách.

bike02.jpg
Štúdia: Diabetici s neuropatiou sa pohybujú oveľa menej

Diabetická neuropatia je častým sekundárnym ochorením diabetu. Nervové bunky sú poškodené v dôsledku rôznych procesov. Obzvlášť často sú postihnuté nervy v nohách zodpovedné za hmat a pohybový aparát. Dôsledky: Nervy už nefungujú správne a prenášajú málo alebo dokonca nesprávne informácie. To sa môže prejaviť necitlivosťou končatín, ale aj falošnými pocitmi, ako je napríklad behanie mravcov alebo mravčenie, a dokonca aj silnou bolesťou bez bezprostredného spúšťača.

V dôsledku toho sa mnohí ľudia s diabetickou neuropatiou pohybujú príliš málo - a čím je ich neuropatia výraznejšia, tým menej sa pohybujú. Chorí sa dostávajú do začarovaného kruhu vlastného nedostatku pohybu a nehybnosti súvisiacej s nervami. Dokázala to štúdia, ktorú uskutočnil Inštitút športovej medicíny na univerzite v Münsteri: 73 testovaných osôb bolo meraných pomocou krokomeru: Účastníci štúdie sa aj na začiatku neuropatie pohybovali celkovo veľmi málo. S postupujúcou neuropatiou však ich aktivita klesla pod úroveň ľudí, ktorí vedú „prevažne sedavý spôsob života“. Tento životný štýl možno zhruba opísať takto: Z kancelárskej stoličky do auta a odtiaľ na gauč.

Prečo sa pri cukrovke odporúča cvičenie

Mnohí ľudia postihnutí neuropatiou sú obmedzení vo svojej pohyblivosti, pretože si už netrúfajú chodiť na dlhé vzdialenosti alebo dlho stáť kvôli zmenenému vnímaniu tela a necitlivosti chodidiel a nôh - šport v užšom zmysle slova neprichádza do úvahy. Najmä pri pokročilej neuropatii sú súčasťou rizika ochorenia aj vážne pády. Strach z pádu a narastajúca neistota vo vlastnom tele však už v počiatočných štádiách ochorenia nesmierne obmedzujú kvalitu života. Diabetici so začínajúcou neuropatiou môžu a mali by tomu aktívne čeliť.

Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje uvedomovanie si tela a koordináciu meniaceho sa tela. Tým sa dlhšie zachovávajú príslušné svaly a znižuje sa riziko pádov v každodennom živote. Počas cvičenia sa zvyčajne zmierňuje aj bolesť a iné príznaky neuropatie, ako je brnenie, pálenie alebo necitlivosť. Dodatočný pohyb posilňuje krvný obeh, podporuje prietok krvi, a tým aj metabolizmus a kontrolu hladiny cukru v krvi. Nezačínajte však cvičiť na vlastnú päsť, ale poraďte sa so svojím lekárom, aby vám v prípade potreby upravil nastavenie inzulínu.

dumbbells.jpg
Športové aktivity pre diabetikov a pri diabetickej neuropatii

Diabetici musia byť opatrní pri výbere správneho typu športu. Nie každý druh športu je pre diabetikov rovnako vhodný.

Najmä diabetici a pacienti s neuropatiou by sa mali uistiť, že vykonávajú športy, ktoré sú nenáročné na nohy. Medzi ne patrí napríklad plávanie alebo bicyklovanie a v závislosti od vašich preferencií môže byť pre vás vhodný aj silový tréning alebo tréning s náčiním. Vhodná je aj chôdza alebo jednoduché prechádzky. Vo všeobecnosti sú pre diabetikov vhodné všetky športy, ktoré trénujú silu a vytrvalosť a zároveň kladú dôraz na pohyblivosť. Dôležité je len to, aby ste svoj šport vykonávali pravidelne. Nedovoľte, aby vaše dobré úmysly vyprchali už po niekoľkých týždňoch. Platí nasledovné: Je lepšie absolvovať niekoľko krátkych tréningov týždenne ako jeden intenzívny tréning cez víkend, aby sa váš metabolizmus jemne aklimatizoval na námahu. Najlepší spôsob, ako zvýšiť svoju motiváciu a výdrž, je samozrejme športovať v klube alebo skupine. Nielenže sa staráte o svoje telo, ale zároveň sa aj socializujete. Ak sa necítite stabilne na nohách, skupina vám poskytne dodatočnú istotu a podporu.

Ako urobiť svoj každodenný život aktívnejším: Diabetes v pohybe

Pomocou niekoľkých jednoduchých opatrení môžu aj diabetici bez športových ambícií vrátiť do svojho každodenného života dostatok pohybu. Samozrejme, mali by ste si to vziať k srdcu aj vtedy, ak pravidelne chodíte do posilňovne, aby ste celý svoj životný štýl urobili aktívnejším.

Cvičenie pri polyneuropatii: cvičenia pre nohy

Ľuďom, ktorí sa menej venujú športu, sa odporúča napríklad pravidelné cvičenie nôh. Možno ho jednoducho vykonávať v sede, napríklad pri sledovaní televízie alebo sedení pri jedálenskom stole. Chodidlá si striedavo kladte na špičky a na päty. Niekoľko minút sa hojdajte tam a späť medzi týmito dvoma polohami, aby ste precvičili svaly lýtok a chodidiel. Môžete tiež zdvihnúť nohu a natiahnuť chodidlo vodorovne od seba. Striedavo naťahujte prsty na nohách a päty dopredu ako baletka alebo kreslite chodidlom vo vzduchu kruhy.

steps.jpg
Cvičenie dáva diabetikom väčšiu samostatnosť v každodennom živote

Absolútne minimum pohybu v každodennom živote by však malo spočívať v tom, aby ste svoje záležitosti vybavovali pešo, kedykoľvek je to možné. Po krátkom čase si všimnete, ako vás trochu viac pohybu nielen robí aktívnejšími, ale zároveň vám vracia veľa samostatnosti v každodennom živote. Dbajte tiež na to, aby ste nosili kvalitné topánky a ponožky bez dráždivých švov. Mali by ste tiež vykonávať každodennú starostlivosť o nohy a kontrolu chodidiel, najmä ak aktívne športujete. Len tak sa dajú rýchlo odhaliť a ošetriť prípadné pľuzgiere alebo zranenia, ktoré v dôsledku neuropatie často nevnímate ako bolestivé.

Spoločnosť Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Informácie uvedené na stránke www.woerwagpharma.sk o osobnom zdraví slúžia len pre vašu informáciu a v žiadnom prípade nenahrádzajú osobnú konzultáciu, vyšetrenie alebo diagnostiku u licencovaného lekára. Obsah uvedený na www.woerwagpharma.sk sa nemôže a nesmie používať na nezávislé stanovenie diagnózy a/alebo samoliečbu. Vezmite, prosím, na vedomie aj vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti a naše informácie o právach na obrázky.

Zdieľať
Sme tu, aby sme vám pomohli!
Kontakt