Imunitný systém

Biofaktory zinok, vitamín C a vitamín D - ako posilniť imunitný systém

Čas čítania 15 minút
Zdieľať
[Preložiť do slovenčiny:]

Imunitný systém je prirodzený obranný mechanizmus nášho tela proti chorobám a ich zárodkom. Vo všeobecnosti obrana nášho tela úspešne bojuje proti prechladnutiu a iným infekciám, ktoré sa nám v každodennom živote prihodia. Preto väčšina vírusov, baktérií, plesní a iných zárodkov nemôže vyvolať ochorenie a je zväčša odpudzovaná bez povšimnutia. Ak je imunitný systém oslabený v dôsledku stresu, nevyváženého životného štýlu, iných práve prekonaných ochorení a/alebo nedostatočného prísunu určitých biofaktorov - sme náchylnejší na infekcie. Čím dlhšie potrebuje imunitný systém eliminovať choroboplodné zárodky, tým viac sa objavujú obranné reakcie, napríklad kašeľ, príznaky prechladnutia a dokonca aj horúčka sú takýmito obrannými reakciami, ktoré telo využíva na vyhnanie vírusov a baktérií. Aby ste tomu všetkému zabránili: Aktívne podporujte svoj imunitný systém a zdravie.

Mali by ste posilniť svoju obranu, najmä v zime

V zime sme obzvlášť náchylní na ochorenia - jednak preto, že trávime viac času vo vykurovaných, uzavretých priestoroch s inými ľuďmi pri nízkej vlhkosti vzduchu, takže sa môžeme ľahšie nakaziť napríklad kvapôčkovou infekciou. Po druhé preto, že náš imunitný systém je v zime oslabený - jeme menej čerstvého ovocia, zeleniny a šalátov, čím sa v zime znižuje prirodzený príjem vitamínov z potravy. Okrem toho sa v zime v priemere menej pohybujeme na čerstvom vzduchu. Ku koncu zimy sa vyčerpávajú aj naše zásoby vitamínu D3, pretože počas chladného obdobia je pre nás ťažké vytvárať nový vitamín D3 v koži prostredníctvom slnečného žiarenia. K tomu sa pridávajú nízke teploty, sneh a dážď, ktoré náš imunitný systém vystavujú ďalšiemu stresu. V dôsledku toho sa v chladnom období rozširujú najmä vlny chrípok a prechladnutí.

Ako biofaktory zinok, vitamín C a vitamín D posilňujú imunitný systém?

Tri biofaktory zinok, vitamín C a vitamín D sú dôležitými stavebnými prvkami nášho imunitného systému a plnia rôzne, vzájomne sa podporujúce úlohy. Vyvážená rovnováha biofaktorov nám pomáha prirodzeným spôsobom bojovať proti prechladnutiu a iným infekciám a rýchlejšie ich vyliečiť - aby sme mali silnú obranyschopnosť počas celého roka.

Ako vitamín C pomáha posilňovať imunitný systém

Vitamín C rozhodujúcim spôsobom prispieva k zníženiu rizika prechladnutia.

Vitamín C, známy aj ako kyselina askorbová, je jedným z najdôležitejších vitamínov a v našom organizme plní množstvo funkcií. Jednou z nich je jeho úloha pri posilňovaní imunitného systému. Stimuluje tvorbu bielych krviniek, ktoré sú zodpovedné za likvidáciu patogénov, a tým urýchľuje obranné reakcie organizmu. Vitamín C je tiež silný antioxidant a znižuje oxidačný stres. To znamená, že viaže škodlivé voľné radikály v krvi, regeneruje telu vlastné antioxidačné látky a znižuje nežiaduci stres buniek. Vitamín C sa v našom tele spotrebúva pri všetkých týchto reakciách - preto sa potreba vitamínu C zvyšuje, keď ochorieme. Dlho známy ako domáci liek, päťročná lekárska štúdia na Tokijskej univerzite pred niekoľkými rokmi tiež dokázala, že vitamín C zohráva rozhodujúcu úlohu pri znižovaní rizika prechladnutia. Testované osoby, ktoré cielene konzumovali vitamín C, sa v priebehu štúdie prechladli oveľa menej často ako porovnávacia skupina. Ďalšie štúdie tento výsledok potvrdili, a to u starších ľudí aj u školákov.

market01.jpg
Takto si udržujte svoje zdravie s vitamínom C

Na rozdiel od iných cicavcov si človek tento dôležitý vitamín nedokáže vyrobiť sám a je závislý od jeho príjmu v potrave. Vitamín C sa vo veľkom množstve nachádza v citrusových plodoch, ale aj v cibuli, paprike a brokolici. Pri plnení vianočných pančúch svojich detí preto myslite na mandarínky a pomaranče, ktoré sú bohaté na vitamín C, ako aj na lahodnú čokoládu!

Denná odporúčaná dávka vitamínu C je 110 mg pre zdravých dospelých mužov a 95 mg pre ženy. Fajčiarom sa odporúča užívať o 40 % vyššiu dávku 155 mg alebo 135 mg denne - fajčenie totiž bráni vstrebávaniu vitamínu C cez črevo a uvoľňuje do krvi viac voľných radikálov. Tie musia byť zneškodnené vitamínom C skôr, ako môžu spôsobiť poškodenie stien ciev.

cold.jpg
Prečo silný imunitný systém potrebuje zinok

Trvanie a závažnosť prechladnutia možno znížiť dostatočným množstvom zinku.

Zinok je jedným zo stopových prvkov s najväčšou funkciou v našom organizme a po železe je v našom tele najrozšírenejší. Okrem úlohy, ktorú zohráva v hormonálnej rovnováhe a pri tvorbe vlasov a nechtov, sa podieľa aj na posilňovaní imunitného systému. Pre svoju funkciu pri hojení rán je zinok často obsiahnutý v upokojujúcich mastičkách. Ak je zinku nedostatok, neaktivujú sa nielen bežné bunky, ale ani obranné bunky, ako sú pomocné T-bunky a T-zabijacké bunky, a naše obranné mechanizmy nemôžu účinkovať. Zinok sa môže prilepiť aj na rinovírusy, ktoré sú zodpovedné za prechladnutie a nádchu, a zabrániť im, aby sa množili a prenikali do buniek nášho tela, čo je veľmi účinný mechanizmus v obrane proti prechladnutiu. Dostatočný prísun zinku teda pomáha posilňovať imunitný systém tým, že podporuje jeho normálnu funkciu, takže mnohé infekcie nemajú šancu vôbec prekonať alebo sa aspoň znižuje ich riziko, a ak už nejakú chytíte, môže s nimi účinnejšie bojovať normálne fungujúci imunitný systém. Trvanie a závažnosť prechladnutia možno znížiť dostatočným množstvom zinku.

Ako môžete svojmu imunitnému systému dodať zinok

Na rozdiel od niektorých iných biofaktorov naše telo nedokáže ukladať zinok špeciálne v jednom orgáne. Vo veľkej miere je viazaný v bunkách mnohých rôznych tkanív a orgánov. Naše telo je závislé od pravidelného príjmu prostredníctvom potravy. Odporúčaný denný príjem zinku pre zdravých dospelých je 7 až 10 mg. Na zinok sú obzvlášť bohaté živočíšne potraviny, ako napríklad hovädzie mäso, ustrice a syry. Potraviny rastlinného pôvodu obsahujú o niečo menej zinku - avšak prvenstvo patrí ovseným vločkám a brazílskym orechom, ktoré stále obsahujú približne 4 mg zinku na 100 g. Zinok z rastlinných potravín sa však využíva horšie ako zinok zo živočíšnych zdrojov - biologickú dostupnosť zinku ovplyvňujú rôzne zložky potravín. Fytáty, ktoré sa nachádzajú v obilninách a strukovinách, bránia vstrebávaniu zinku v našom tele. Na druhej strane kyselina citrónová, ktorá sa nachádza v rôznych druhoch ovocia a samozrejme v citrusových plodoch, zlepšuje dostupnosť zinku z rastlinných potravín v prirodzenom množstve, a tým zlepšuje jeho vstrebávanie z potravy. Vegáni a ľudia s nevyváženou stravou by preto mali venovať zvýšenú pozornosť hladine zinku, a to nielen v čase choroby.

Vitamín D plní tieto úlohy vo vašom imunitnom systéme

Vitamín D patrí k najzriedkavejším biofaktorom, ktoré dokážeme vytvoriť a rozlíšiť.

Vitamín D je nevyhnutný nielen pre zdravé kosti, ale aj pre silný imunitný systém. Aktivuje našu obranyschopnosť v rôznych procesoch, ale plní aj ústredné funkcie pri riadení imunitného systému. Svojím modulačným účinkom vitamín D chráni telo pred nesprávne nasmerovanými útokmi vlastného imunitného systému, a tým prispieva k zníženiu rizika autoimunitných ochorení a chronických zápalov. V prípade nedostatku vitamínu D sa T-lymfocyty a iné obranné orgány nemôžu dostatočne aktivovať, a preto patogény v našej krvi a tkanivách nemôžu byť správne rozpoznané a odstránené. Ak nám koncom roka chýbajú zásoby vitamínu D, oslabuje to náš imunitný systém a stávame sa náchylnejšími na ochorenia, ako je napríklad chrípka.

jump.jpg
Vitamín D: Slnečné lúče a posilnenie imunitného systému

Vitamín D patrí k najznámejším biofaktorom, ktoré môžeme sami vytvárať a rozvíjať. Preto vitamín D v skutočnosti nie je vitamín, ale hormón. Je známy aj ako slnečný hormón - pretože jeho prekurzor sa tvorí z cholesterolu v našej koži pod vplyvom slnečného žiarenia, presnejšie UVB žiarenia. Po premene v pečeni sa môže uložiť v našom tukovom tkanive na zimné mesiace bez slnka. Ak ho potom imunitný systém potrebuje, aktivuje sa v obličkách a môže prevziať svoju úlohu v normálnej funkcii imunitného systému. Rôzne ochranné bariéry však môžu zabrániť tomu, aby sa k našej pokožke dostalo dostatočné množstvo UVB žiarenia na spustenie tvorby vitamínu D. Môžu to byť jednoducho mraky na oblohe alebo oblečenie na našom tele. Opaľovací krém však poskytuje aj takú spoľahlivú ochranu, ktorá UVB žiarenie chráni. V zimných mesiacoch dopadajú slnečné lúče na zem tak plocho, že UVB žiarenie v našich zemepisných šírkach nedosahuje zem niekoľko mesiacov, takže naša vlastná produkcia vitamínu D v období od jesene do jari prakticky neexistuje. Našťastie sa vitamín D3 dá získať - aj keď v menšom množstve - z niektorých potravín, ako sú veľmi tučné ryby, napríklad sleď alebo losos, rybí tuk, olej z treščej pečene a vajcia.

Najmä v chladných a pochmúrnych zimných mesiacoch nezabudnite na vyváženú stravu a zabezpečte si dostatočný prísun dôležitých biofaktorov vitamínu D3, zinku a vitamínu C - váš imunitný systém sa vám poďakuje.

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Informácie o osobnom zdraví uvedené na stránke www.woerwagpharma.sk slúžia len pre vašu informáciu a v žiadnom prípade nenahrádzajú osobnú konzultáciu, vyšetrenie alebo diagnostiku u registrovaného lekára. Obsah uvedený na www.woerwagpharma.sk sa nemôže a nesmie používať na nezávislé stanovenie diagnózy a/alebo samoliečbu. Vezmite, prosím, na vedomie aj vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti a naše informácie o právach k obrázkom.

Zdieľať
Sme tu, aby sme vám pomohli!
Kontakt